Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (259)
- (104)
- (44)
- (4)
- (4)
- (23)
- (63)
- (53)
- (41)
- (39)
- (12)
- (13)
- (2)
- (159)
Host Species
- (2)
- (335)
- (12)
- (1)
Quantity
- (38)
- (18)
- (20)
- (3)
- (13)
- (28)
- (4)
- (2)
- (12)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (60)
- (7)
- (4)
- (8)
- (7)
- (14)
- (3)
- (22)
- (37)
Classification
- (319)
- (29)
Conjugate
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (27)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (32)
- (33)
- (1)
- (1)
- (32)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (129)
- (5)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
317
results
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG1 (Heavy chain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG1 (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Rat IR27 IgG1 myeloma. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARG1-2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Rat IgG2a (Heavy chain) Secondary Antibody, Biotin
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2a (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Rat IgG2a. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MARG2a-1 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Sequential chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4G7.325 |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BE5 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.035 mg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | not available. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | A8B5 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody, HRP
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.0095%% Methylisothiazolone |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Bovine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified bovine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BIG10-101.6 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BE5 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgM (Heavy chain) Secondary Antibody, HRP
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgM (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 4mg/mL BSA, 40% glycerol and 0.19% Kathon™ CG; pH 7.4 |
| Immunogen | Human IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6083 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01834, P01857, P01859, P01860, P01861, P01876, P01877, P0CG04 |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 3.97 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | HCAK1; IgA1; IgG3; IGHA1; IGHA2; IGHG1; IGHG2; IGHG3; IGHG4; IGKC; IGKCD; IGLC; IGLC1; immunoglobulin heavy constant alpha 1; immunoglobulin heavy constant alpha 2 (A2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); immunoglobulin kappa constant; immunoglobulin lambda constant 1; Km |
| Gene | IGHA1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494, 3500, 3501, 3502, 3503, 3514, 3537 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 24A |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Horse |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 3.13 mg/mL |
| Antigen | Equine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Equine IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 3A1 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.4 mg/mL |
| Antigen | Canine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.2-7.4 |
| Immunogen | Purified canine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | DIG12-255.5 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.01% thimerosal |
| Immunogen | Chimaeric human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 1A2 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 10 μg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | Tissue culture supernatant with 10mM sodium azide |
| Immunogen | Kappa Bence Jones protein. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 2B7 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.08% sodium azide |
| Immunogen | Human Ig. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | ICO-106 |