Specialty Surface Cellware and Inserts
- (42)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (15)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (28)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (5)
- (8)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (4)
- (6)
- (10)
- (140)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (70)
- (15)
- (16)
- (1)
- (26)
- (5)
- (1)
- (20)
- (6)
- (6)
- (10)
- (6)
- (9)
- (1)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (9)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ Transwell™ with Polycarbonate Membrane Insert
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Transwell™ with 0.4 μm thick translucent polycarbonate membrane is treated for optimal cell attachment.
Thermo Scientific™ Nunc™ Multidishes with UpCell™ Surface
Support non-enzymatic harvesting of adherent cells for preservation of cell viability and surface proteins.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Type | Multi Dish |
| Nb par paquet | 1 |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 6 |
| Type de puits | Rectangular, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ Snapwell™ Culture Inserts
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed with a ring supported membrane for use with diffusion or Ussing chambers once cells are grown to confluence. Corning™ Snapwell™ Culture Inserts are primarily used for transport and electrophysiological studies.
| Type | Culture Insert |
|---|---|
| Description | 6 inserts and 6-well plate |
| Nb par paquet | 6/Pk. |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) externe | 12 mm |
| Nbre par carton | 24/Cs. |
| Porosité | 0.4 μm |
| Surface de culture | 1.12 cm2 |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Culture Slide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tested for the ability to promote neurite outgrowth with NG108 rat glioma/mouse neuroblastoma cells
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Glass Multiwell Culture Slide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Type | Culture Slide |
|---|---|
| Nb par paquet | 3/Pk. |
| Revêtement de surface | Poly-D-Lysine |
| Nbre par carton | 12/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
Thermo Scientific™ 96 Well Plate, Sphera Low-Attachment Surface
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber with Corning™ Matrigel Matrix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provide rapid and reproducible quantification of cell invasion in vitro. Corning™ BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber with Corning Matrigel Matrix™ cell culture inserts are pre-coated with extracellular matrix proteins for applications requiring a protein-coated cell surface, such as cell adhesion, growth, invasion, migration and differentiation.
| Revêtement de surface | Matrigel™ Matrix |
|---|---|
| Matériau | PET |
| Nbre par carton | 24/Cs. |
| Porosité | 8 μm |
| À utiliser avec (application) | Studies in which minimal interference by growth factors is desirable |
Corning™ BioCoat™ Control Insert, PET Membrane
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use alongside BD BioCoat™ inserts when studying effects of the ECM component present on the BD BioCoat cell culture insert
| Type | Well Plate |
|---|---|
| Conditions de stockage | 2° to 8°C |
| Revêtement de surface | BioCoat Control |
| Matériau | PET |
| Nbre par carton | 24/Cs. |
Corning™ BioCoat™ Collagen I Glass Multiwell Culture Slide
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Type | Culture Slide |
|---|---|
| Nb par paquet | 3/Pk. |
| Revêtement de surface | Collagen I |
| Nbre par carton | 12/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
Corning™ BioCoat™ Fibronectin Culture Slide, Human
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tested for their ability to promote attachment and spreading of BHK-21 hamster kidney cells
| Conditions de stockage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Nb par paquet | 3/Pk. |
| Revêtement de surface | Fibronectin |
| Nbre par carton | 12/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
MilliporeSigma Millicell Hanging Cell Culture Inserts
Millicell™ hanging cell culture inserts with track-etched PET membrane promote natural growth and differentiation of various cell types
| Type | Cell Culture Insert |
|---|---|
| Traitement de surface | TC-treated |
| Hauteur (métrique) | 15.5 mm |
| À utiliser avec (équipement) | Culture Plate |
| Nb par paquet | 48/Pk. |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | PET |
| Conditionnement | Individually Blister Packaged |
| Stérilité | Sterile |
MilliporeSigma™ Millicell™ Culture Plate Inserts
Designed for improved cell differentiation and expanded applications involving analytical cell biology. Millicell™ Culture Plate Inserts incorporate PTFE Biopore™ membranes with 0.4μm pores. Ready-to-use 30 or 12mm inserts for 6 and 24-well plates.
| Matériau | Biopore PTFE |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Porosité | 0.4 μm |
Thermo Scientific™ Nunc™ MicroWell™ 96-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom, Optical Polymer Base Microplate
Color:White, Clear Bottom; Lid:With Lid; Type: Optical Polymer Base
Corning™ BioCoat™ Fibrillar Collagen Multiwell Plate Insert
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PET membranes with 1 μm pore size
Corning™ Costar™ Netwell™ Reagent Trays, Non-Sterile
Specially designed Netwell™ carriers with handles allow simultaneous processing of up to 12 samples per carrier
| Type | Tray |
|---|---|
| Nb par paquet | 25/Pk. |
| Nbre par carton | 200/Cs. |