Specialty Surface Cellware and Inserts
- (42)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (15)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (28)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (5)
- (8)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (4)
- (6)
- (10)
- (140)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (70)
- (15)
- (16)
- (1)
- (26)
- (5)
- (1)
- (20)
- (6)
- (6)
- (10)
- (6)
- (9)
- (1)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (9)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Corning™ Costar™ Netwell™ Reagent Trays, Non-Sterile
Specially designed Netwell™ carriers with handles allow simultaneous processing of up to 12 samples per carrier
| Type | Tray |
|---|---|
| No. per Case | 200/Cs. |
| No. per Pack | 25/Pk. |
Corning™ Costar™ Netwell™ Carrier Kit, Non-Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Allows simultaneous processing
| Type | Carrier Kit |
|---|---|
| No. per Case | 8/Cs. |
| No. per Pack | 8/Pk. |
Thermo Scientific™ Nunclon™ Sphera™ Low-Attachment Multidishes
Features a superior cell culture surface with demonstrated performance that elevates stem cell and cell culture research.
| Type | Multi Dish |
|---|---|
| Surface Treatment | Nunclon Sphera |
| No. per Case | 7/Cs. |
| Quantity | 7/Cs. |
| Certifications/Compliance | Animal origin-free; nonpyrogenic, endotoxin <0.5 EU/mL; USP biological reactivity class VI; SAL 10-6 |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Nunclon Sphera |
Falcon™ Cell Culture Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with 24-well plates. Falcon™ Cell Culture Inserts (cell culture on permeable supports) results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types.
| Type | Membrane |
|---|---|
| Culture Area | 0.3 cm2 |
| No. of Wells | 24 |
| For Use With (Equipment) | 24 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 6.4 mm |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Falcon™ Cell Culture Inserts: For Use With 12-Well Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture on permeable supports results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types
| Culture Area | 0.9 cm2 |
|---|---|
| No. of Wells | 12 |
| For Use With (Equipment) | 12 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 10.5 mm |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Falcon™ Cell Culture Inserts: For Use With 6-Well Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture on permeable supports results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types
| Culture Area | 4.2 cm2 |
|---|---|
| No. of Wells | 6 |
| For Use With (Equipment) | 6 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 23.1 mm |
| Material | PET |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Patented self-centering design provides independent access to both apical and basolateral membranes of the cell monolayer. Corning™ Transwell™Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts provide an ideal solution for studying anchorage-dependent and -independent cells.
| Type | Pre-loaded Microporous Insert in Tissue Culture Plate |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Epithelial and endothelial cell culture; transport, migration/invasion, co-culture, and microbial pathogenesis studies |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Corning™ BioCoat™ Control Insert, PET Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use alongside BD BioCoat™ inserts when studying effects of the ECM component present on the BD BioCoat cell culture insert
| Type | Well Plate |
|---|---|
| No. per Case | 24/Cs. |
| Material | PET |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| Surface Coating | BioCoat Control |
Corning™ BioCoat™ Collagen I Inserts with PET Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
Corning™ BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber: With GFR Matrigel Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide rapid and reproducible quantification of cell invasion in vitro
Thermo Scientific™ 96 Well Plate, UpCell Temperature Responsive Surface, Pack of 1
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polyester Membrane Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a microscopically transparent polyester membrane that is TC-treated for optimal cell attachment and growth. Corning™ Transwell™ Multiwell Plate with Polyester Membrane Inserts provide better visibility under phase contrast microscopy and allow assessment of cell viability and monolayer formation.
| Color | Clear |
|---|---|
| Surface Treatment | TC-Treated |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Corning™ BioCoat™ Collagen I Glass Multiwell Culture Slide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Type | Culture Slide |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| No. per Pack | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
| Surface Coating | Collagen I |
Corning™ BioCoat™ Fibronectin Culture Slide, Human
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested for their ability to promote attachment and spreading of BHK-21 hamster kidney cells
| No. per Case | 12/Cs. |
|---|---|
| No. per Pack | 3/Pk. |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| For Use With (Application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
| Surface Coating | Fibronectin |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Glass Multiwell Culture Slide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Type | Culture Slide |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| No. per Pack | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
| Surface Coating | Poly-D-Lysine |