Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well, desktop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, laptop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler + Plastics Packages
The Applied Biosystems SimpliAmp Thermal Cycler is an easy-to use, compact, and accurate thermal cycler designed to fit every lab’s essential PCR workflow.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well, 3-Zone VeriFlex Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 package |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| No. of Programs | >1000 |
| Max. Ramp Rate | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 18.3 lb. (8.5 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| For Use With (Equipment) | GeneAmp 9700, GeneAmp™ 2700, Veriti™ Thermal Cycler, 2720 Thermal Cycler |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Dx Thermal Cycler, 96 well, IQ-OQ, Extended Care
The Applied Biosystems VeritiPro Dx Thermal Cycler is a next-generation end-point thermal cycler designed to amplify nucleic acids using the polymerase chain reaction (PCR). The VeritiPro Dx Thermal Cycler is both US-IVD and CE-IVD, IVDR compliant.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Extended Warranty + Plastics Packages, 3 x 32-well
The 3 x 32-well PCR system combines the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Block Configurations | 3 x 32-well Isothermal Blocks |
|---|---|
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Voltage | 100/240 V |
| Quantity | 1 Package |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Thermo Scientific™ Automated Thermal Cycler Adapter Connector
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler 3M Cable Laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ MiniAmp™ Plus Thermal Cycler
The Applied Biosystems MiniAmp Plus Thermal Cycler is a compact, accurate, and economical thermal cycler designed to fit your lab’s basic thermal cycling needs.
| Block Configurations | 96-well, 3-Zone VeriFlex Block |
|---|---|
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 500 W |
| Dimensions | 15.4 x 7.5 x 7.9 in. (39 x 19 x 20 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3.5°C/sec. (Block), 2.7°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 13 lb. (5.9 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 5 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| For Use With (Equipment) | Applied Biosystems GeneAmp plastics consumables |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, laptop
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ AutoRun Digital PCR Suite, dual configuration system
The Applied Biosystems QuantStudio Absolute Q AutoRun Digital PCR Suite, Dual Configuration System is an integrated solution that scales precise nucleic acid quantification with intuitive automation to help support productivity and accelerate progress.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ Absolute Q™ AutoRun dPCR Suite, single configuration system
The Applied Biosystems QuantStudio Absolute Q AutoRun Digital PCR Suite is an integrated system solution that scales precise nucleic acid quantification and offers flexible instrument configurations and intelligent automation support for up to 72 hours of hands-free operation.