Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, Array Card Block, Laptop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, OpenArray™ Block, Laptop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time Refurbished PCR System, 384-well, Laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow's needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, 96-well Fast, laptop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, array card, desktop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well Fast, desktop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well Fast, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ Veriti™ Thermal Cycler, 96-well Fast
The Applied Biosystems Veriti Thermal Cycler delivers the proven reliability of Applied Biosystems instruments. With the added control of VeriFlex technology, you have six independent temperature blocks that provide precise control over your PCR optimization. The Veriti 96-Well Fast Thermal Cycler is equipped with a Fast 0.1-mL block configuration.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Reaction Volume Range | 10 to 30 μL |
| Memory | USB and On-board |
| Dimensions | 19.1 x 9.3 x 9.6 in. (48.5 x 23.7 x 24.5 cm) |
| Max. Ramp Rate | 5°C/sec. (Block), 4.25°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 25 lb. (11.4 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Sample Ramp Rate | ±4.25°C/sec. |
| Format | 0.1 mL Tubes, 96-well Plate |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.1 mL Tubes |
| For Use With (Equipment) | Veriti™ Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 99.9°C |
| Peak Block Ramp Rate | 5.0°C/sec. |
| Product Line | Veriti |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ OpenArray™ Plate Compression Pad for Dual Flat Block GeneAmp™ PCR System 9700
Properly and evenly positions up to eight TaqMan™ OpenArray™ Genotyping Plates for PCR amplification