Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Packages, 96-well
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well Isothermal Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 package |
| Dimensions | 12.5 x 7.1 x 5.3 in. (31.7 x 17.9 x 13.3 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3.5°C/sec. (Block), 1.8°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 13.2 lb. (6.0 kg) |
| Thermal Range | 4°C to 105°C |
| Display Type | No Display |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Package, 384-well, EnduraPlates
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Package with EnduraPlates provides reliability and performance while enabling hand-free results.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-time PCR System, 384-well, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-time PCR System, 384-well, desktop
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Axygen™ MaxyGene™ II Thermal Cycler
Makes method optimization affordable and provides consistent, reliable results
Applied Biosystems™ 7500 Real-Time PCR System, laptop
orderInfo,includes,Quantity,ItemDescription,PreCalibratedDyes,HeightMetric,WidthMetric,DepthMetric,DynamicRange,Detection,MaxHeatingRateThermalBlock,BA,Precision,VolumeMetricThermalBlockSample,SoftwareAnalysisModes,Sensitivity,SoftwareAnalysisModes,TemperatureAccuracyThermalBlock,TemperatureRangeThermalBlock,TemperatureUniformityThermalBlock,Throughput,WeightEnglish,WeighMetric,Run Time,ForUseWithApplication
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, array card, laptop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ High Resolution Melt Software v3.2
High Resolution Melt Software v3.2 is an all-new and improved tool for High Resolution Melting (HRM) analysis. HRM analysis is a post-PCR analysis method used to identify variation in nucleic acid sequences.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, QuantStudio™ 1, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, StepOnePlus™ System, StepOne™ System |
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, Desktop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler 1 M Cable Laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.