PCR Equipment and Supplies
Résultats de la recherche filtrée
Saline-Sodium Citrate (SSC), 20X Solution (Molecular Biology), Fisher BioReagents
| Nom chimique ou matériau | Saline-Sodium Citrate |
|---|---|
| Qualité | Molecular Biology |
| pH | 7 |
| DNase | DNase free |
| Concentration | 2.9 to 3.1 M |
| Forme physique | Liquid |
| Température de stockage | RT |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ 360 Master Mix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
AmpliTaq Gold 360 PCR Master Mix contains everything required for successful PCR amplification in one convenient package–all components are premixed and premeasured.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Standard |
| Format de réaction | SuperMix or Master Mix |
| Type de produit | PCR Master Mix |
| En surplomb | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| Conditions d’expédition | Room Temp or Wet Ice |
| À utiliser avec (application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Polymérase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 1X |
| Format | Tube |
| Activité exonucléasique | 5' - 3' |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Matériau de départ | DNA |
| Taille (produit final) | 5 kb or less |
Invitrogen™ Platinum™ Taq DNA Polymerase, DNA-free
Invitrogen Platinum Taq DNA Polymerase, DNA-free, is manufactured using a novel, closed single-use system together with stringent quality-control testing to minimize the risk of contamination with bacterial and human DNA.
| GC-Rich PCR Performance | Low |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Standard |
| Format de réaction | Separate Components |
| Type de produit | Taq DNA Polymerase |
| En surplomb | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Hot-start PCR |
| Polymérase | Platinum Taq DNA Polymerase |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 1X |
| Format | Tube |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Matériau de départ | DNA |
| Taille (produit final) | 5 kb or less |
Invitrogen™ Platinum™ II Green PCR Buffer (5X)
Invitrogen 5X Platinum II Green PCR Buffer for fast and easy PCR
Thermo Scientific™ Phire Hot Start II PCR Master Mixes
Thermo Scientific Phire Hot Start II PCR Master Mix is convenient 2X mix designed to minimize the number of pipetting steps. The master mix contains Phire Hot Start II DNA Polymerase, nucleotides and optimized reaction buffer including MgCl2.
| Polymérase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 2X |
| Vitesse de réaction | Fast |
| Format de réaction | SuperMix or Master Mix |
| Type de produit | Hot Start PCR Master Mix |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| En surplomb | Blunt |
| Concentration | 2X |
| Matériau de départ | DNA |
| Conditions d’expédition | Wet or Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Cloning,Hot-start PCR |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ 360 DNA Polymerase
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Applied Biosystems AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase, when used with improved AmpliTaq Gold 360 Buffer, and the optional 360 GC Enhancer, amplifies a vast range of DNA sequence contexts.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Standard |
| Format de réaction | Separate Components |
| Type de produit | DNA Polymerase |
| En surplomb | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| Conditions d’expédition | Room Temp or Wet Ice |
| À utiliser avec (application) | Hot-start PCR |
| Polymérase | AmpliTaq Gold 360 DNA Polymerase |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 1X |
| Format | Tube |
| Activité exonucléasique | 5' - 3' |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Matériau de départ | DNA |
| Taille (produit final) | 5 kb or less |
Applied Biosystems™ AmpliTaq Gold™ Fast PCR Master Mix
The Applied Biosystems AmpliTaq Gold Fast PCR Master Mix is a premix, hot start chemistry for end-point PCR analysis.
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Fast |
| Format de réaction | SuperMix or Master Mix |
| Type de produit | Fast PCR Master Mix |
| En surplomb | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| À utiliser avec (application) | Cloning,Hot-start PCR |
| Polymérase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 1X |
| Activité exonucléasique | 5' - 3' |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Matériau de départ | DNA |
| Taille (produit final) | 1.5 kb or less |
Thermo Scientific™ DreamTaq™ Hot Start DNA Polymerase
Thermo Scientific DreamTaq Hot Start DNA Polymerase is an enhanced hot start Taq DNA polymerase that enables higher PCR specificity, sensitivity, and yields compared to conventional hot start Taq DNA polymerases.
| Polymérase | DreamTaq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Vitesse de réaction | Standard |
| Format de réaction | Separate Components |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| En surplomb | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| À utiliser avec (application) | Hot-start PCR |
Invitrogen™ AccuPrime™ GC-Rich DNA Polymerase
AccuPrime GC-Rich DNA Polymerase is designed to provide high-yield, high-specificity amplification of difficult-to-amplify templates, such as those with >65% GC content.
| Polymérase | AccuPrime GC-Rich DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 2X |
| Vitesse de réaction | Standard |
| Format de réaction | Separate Components |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| En surplomb | Blunt |
| Taille (produit final) | 5 kb or less |
| Conditions d’expédition | Wet or Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Hot-start PCR |
Applied Biosystems™ MicroSEQ™ D2 rDNA Fungal PCR Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
This kit is the PCR component of the MicroSEQ™ Fungal Identification System, which provides an easy-to-use DNA sequence-based method to identify most fungi.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler
The SimpliAmp Thermal Cycler is a small, easy-to-use, and accurate thermal cycler that suits any lab's needs for everyday PCR. It is crafted with the reliable engineering and performance you've come to expect from Applied Biosystem instruments.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | GeneAmp 2700, GeneAmp 9700, Veriti Thermal Cycler, 2720 Thermal Cycler |
| Montée en température max. | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Capacité | 96-well |
| Puissance | 600 W |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| Interface utilisateur | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Type d’affichage | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Compatibilité à haut débit | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Configurations des blocs | Veriflex Block |
Applied Biosystems™ Random Hexamers (50 μM)
Random Hexamers are short oligodeoxyribonucleotides of random sequence [d(N)6] that anneal to random complementary sites on a target DNA or RNA to serve as primers for DNA synthesis by a DNA polymerase or reverse transcriptase.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x Flat
The Veriti 96-well fast thermal cycler delivers the proven reliability of Applied Biosystems instruments. With the added control of VeriFlex blocks, you have six independent temperature blocks that provide precise control over your PCR optimization.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Montée en température max. | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Interface utilisateur | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| À utiliser avec (application) | PCR |
| Type d’affichage | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Compatibilité à haut débit | High-throughput Compatible |
| Mémoire | USB and On-board |
| Programmes | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Format des blocs | Interchangeable |
| Configurations des blocs | 2 x Flat Blocks |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 96-well
The ProFlex 96-well PCR system is the latest in our line of Applied Biosystems thermal cyclers. The ProFlex system combines the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Poids | 41 lb. (18.8 kg) |
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Montée en température max. | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Interface utilisateur | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| À utiliser avec (application) | PCR |
| Type d’affichage | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Compatibilité à haut débit | High-throughput Compatible |
| Mémoire | USB and On-board |
| Programmes | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Format des blocs | Interchangeable |
| Configurations des blocs | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
Invitrogen™ Platinum™ Direct PCR Universal Master Mix
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Invitrogen Platinum Direct PCR Universal Master Mix is designed to amplify DNA directly from various samples without the need to purify DNA.
| Polymérase | Platinum II Taq Hot-Start DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidélité (par rapport à Taq) | 1X |
| Vitesse de réaction | Fast |
| Format de réaction | SuperMix or Master Mix |
| Type de produit | Direct PCR Universal Master Mix |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| En surplomb | 3'-A |
| Concentration | 2X |
| Taille (produit final) | 8 kb |
| Conditions d’expédition | Dry Ice |
| À utiliser avec (application) | Hot-start PCR,Real Time PCR (qPCR) |