Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (48)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (5)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (1)
- (14)
- (22)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Epoxy Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Drawer Organizers
Practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life
| Width (English) | 14 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 43.18 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 17 in. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Ideal for practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Product Type | Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
Heathrow Scientific 3-Compartment Drawer Organizer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keeps supplies easily accessible, ideal for storing and organizing small laboratory supplies.
| Material | Heavy-duty plastic |
|---|
Poltex Spray Bottle, Wipe Cannister, Paper Towel Combo Unit
Combo unit holds spray bottles, wipe cannister, and trifold paper towels. Fits up to 4.25 in. diameter wipe cannister. Paper towel stack inserts from the side and dispenses from the front, or underneath.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Clinical Lab Organizer |
| For Use With (Equipment) | Spray bottle, wipe cannister, paper towel |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| No. of Doors | None |
Poltex Vertical Lab Benchtop Organizer
Poltex Vertical Lab Benchtop Organizer stacks tips or other lab items vertically to preserve benchtop space
| Description | Benchtop organizer |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PETG |
| Holds | 3-pocket |
| Dimensions (D x W x H) | 4.5 x 4.5 x 12 in. |
POLTEX AMOS Plate, 10 x 18 in., Silver
The Poltex powder coated steel AMOS plate allows any surface to accept magnet mounted organizational products.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| For Use With (Equipment) | Magnet Mount Organizational Bins and Holders |
| Size | 0.5 x 18 x 10 in. |
| Color | Silver |
| Style | Flat |
| Material | Powder-coated Steel |
| Total Positions | 1 |
| No. of Doors | None |
| For Use With (Application) | Magnetic Surface For Magnet Mount Items |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Dimensions (D x W x H) | 0.5 x 18 x 10 in. |
| Product Type | Clinical Lab Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Height (Metric) Opening | 10.8 cm |
POLTEX AMOS Plate, 10 x 12 in., Silver
The Poltex powder coated steel AMOS plate allows any surface to accept magnet mounted organizational products.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| For Use With (Equipment) | Magnet Mount Organizational Bins and Holders |
| Size | 12 x 10 in. |
| Color | Silver |
| Style | Flat |
| Material | Powder-coated Steel |
| Total Positions | 1 |
| No. of Doors | None |
| For Use With (Application) | Magnetic Surface For Magnet Mount Items |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Dimensions (D x W x H) | 0.5 x 12 x 10 in. |
Poltex™ Simple Shelf with Pen Holder and Mount
Simple Shelf with pen holder and wall, tape, or magnet mount.
| Product Type | Shelf |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Product Type | Lab Box Organizer |
|---|---|
| Size | Small |
| For Use With (Application) | For samples, drop-offs and safety glass storage |
Poltex Benchtop System, Large - Drawer With Dividers
Part of the benchtop storage system. This benchtop storage drawer comes with removable dividers. All products in this line can stack on one another using the foot and pocket design to create the perfect benchtop organization for your lab.
Poltex™ Drawer for Benchtop Stack System
As part of the Benchtop Storage System, the benchtop storage drawer can stack on other products in the line using a foot and pocket design to create ideal benchtop organization for your lab.