Biosafety Cabinets
- (2)
- (28)
- (3)
- (32)
- (4)
- (6)
- (24)
- (8)
- (8)
- (24)
- (28)
- (20)
- (71)
- (78)
- (13)
- (234)
- (82)
- (6)
- (281)
- (25)
- (106)
- (25)
- (144)
- (125)
- (231)
- (48)
- (169)
- (26)
- (3)
- (121)
- (68)
- (44)
- (52)
- (92)
- (7)
- (6)
- (61)
- (8)
- (69)
- (9)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (118)
- (39)
- (1)
- (61)
- (88)
- (12)
- (2)
- (2)
- (51)
- (11)
- (1)
- (25)
- (69)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Labconco™ 4 ft. Logic™ Class II, Type B2 Biosafety Cabinet, US Model
Total exhaust cabinets that provide personnel, product and environmental protection from hazardous particulates requiring BSL 1-4 containment. These models require a dedicated exhaust system and remote blower. All models are NSF/ANSI 49 listed and maximize safety, performance, and comfort.
| Description | 4 ft. Logic Class II, Type B2 Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Filter Efficiency | 99.99% |
| Volume (Metric) Exhaust | 1390 m³/hr. |
| Sash Opening (Metric) | 20 cm |
| Height (English) Viewing | 27 in. |
| Height (Metric) Max. Opening | 57.2 cm |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
| Height (English) Interior | 25.7 in. |
| Height (English) | 72.7 in |
| Height (Metric) | 184.7 cm |
| Depth (English) | 32 in. |
| Warranty | 6 Years |
| Height (Metric) Interior | 65.3 cm |
| Receptacles | 2 Double, Left and Right Side |
| Energy Consumption (Operating Set Point) | 105 W |
| Width (English) Interior | 48.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Outlets | 2 Duplex |
| Width (Metric) Interior | 123.2 cm |
| Width (Metric) Exterior | 138.2 cm |
| Noise Level | 61 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Height (English) Max. Opening | 22.5 in. |
| Volume | 818 CFM |
| Product Type | Class II, Type B2 Bio Safety Cabinet |
| Depth (Metric) | 81.3 cm |
| Model | Logic B2 |
| Height (Metric) Viewing | 69 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Power Consumption | 105 W |
| Width (English) Exterior | 54.4 in. |
| Display | 5 in. touchscreen |
Thermo Scientific™ 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, 120V (Made in USA)
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Model | 1500 Series A2 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Certifications/Compliance | UL,NSF |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Temp-Zone, US Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,Modified ASHRAE 110,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Temp-Zone with Base Stand, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 226.8 to 242.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory, Temp-zone and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Width (Metric) Exterior | 226.8 to 242.1 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 89.3 to 95.3 in. |
Thermo Scientific™ 1500 Series Class II Type B2 Bio Safety Cabinets
Our Class II, Type B2 Biological Safety Cabinet is designed for applications that require greater dilution of volatile toxic chemicals or the aseptic processing of hazardous drugs.
| Sash Opening (English) | 8 in. |
|---|---|
| Product Type | Biosafety Cabinet |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | 1500 Series B2 |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Certifications/Compliance | NSF Class II Type B2 BSC,NSF/ANSI 49,UL,CE |
Labconco™ 3 ft. Logic™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet, US Model
Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinets offer personnel, product and environmental protection from hazardous particulates requiring BSL 1-4 containment. All models ensure the highest standard of safety and are listed to NSF/ANSI 49. Logic cabinets maximize safety, performance, and comfort.
| Width (Metric) Exterior | 107.7 cm |
|---|---|
| Description | 3 ft. Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinet |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Width (English) Interior | 36.5 in. |
| Width (English) Exterior | 42.4 in. |
| Width (Metric) Interior | 92.7 cm |
Thermo Scientific™ 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, 120 V (Made in USA) PROMO
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Height (English) Exterior | 61.8 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Green Features | More energy efficient |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Height (Metric) Exterior | 156.8 cm |
| Includes | UV light, armrest, adjustable stand |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Model | 1500 Series A2 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | UL,NSF |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Temp-Zone, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory, Temp-zone, Scope-ready Packages |
| Width (Metric) Exterior | 156.718 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready
Microscope-ready total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 184.404 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Base Stand, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 226.8 to 242.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Width (Metric) Exterior | 226.8 to 242.1 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 89.3 to 95.3 in. |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets, 5 ft. Width, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Width (English) Interior | 60.5 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 168.402 cm |
| Width (Metric) Interior | 153.7 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Width (Metric) Exterior | 168.402 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Width (English) Exterior | 66.3 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Temp-zone Packages |
| Width (Metric) Exterior | 156.718 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets, US Models
Total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design that excels in user comfort and functionality.
| Height (Metric) | 184.4 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 12 A |
| Warranty | 5 Years |
| Plug Type | North America (115 V, 15 A) |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.25 cm |
| Certifications/Compliance | ADA,CAN/CSA C22.2,ETL,NSF 49,UL |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ Purifier™ Class I Safety Enclosure
Provide your staff with personnel and environmental biohazard protection by outfitting your lab with the Labconco Purifier™ Class I Safety Enclosure.
| Height (Metric) | 94.1 cm |
|---|---|
| Product Type | Class I Safety Enclosure |
| Height (English) | 37.08 in. |