Compound Microscopes
- (29)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (9)
- (7)
- (11)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (7)
- (6)
- (6)
- (1)
- (64)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (5)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (133)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (41)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (25)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (18)
- (1)
- (3)
- (29)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (17)
- (25)
- (16)
- (8)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (48)
- (1)
- (2)
- (3)
- (15)
- (3)
- (1)
- (24)
- (6)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (32)
- (10)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ AX-1100 Series Advanced Research Microscopes
Laboratory microscope with sharp infinity corrected EF-N Plan objectives, Koehler illumination and choice of binocular or trinocular heads
| Includes | IEC Power Cord, Built-in Cord Hanger, Dustcover, Allen Key |
|---|---|
| Condenser Type | Focusable Abbe Condenser N.A. 1.25 with iris diaphragm and slot for contrast sliders |
| Warranty | 5 year limited warranty, excluding bulbs, cords, and fuses |
| Objective Types | Infinity Corrected |
| Eyepiece | N-WF 10X/20 mm with diopter adjustment, +/- 5 diopter (Rubber eyeshields included) |
| Nosepiece | Reversed quintuple revolving nosepiece |
| Magnification Power | 4X, 10X, 40X, 100X |
| Power Supply Details | IEC 110V / 220V (UL / CE / CSA) |
| Lighting Type | Koehler LED with Intensity Control 3w |
| Optical Design | Infinity Corrected |
| Weight (Metric) | 7 kg |
Fisherbrand™ FRC2 Pro Upgradable Bright Field Upright with Trinocular Body for Education and Research
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FRC2P brightfield upright microscope is a simple, cost-effective tool used across medical, educational, research, and industrial fields.
Fisherbrand™ Entry Level Research Grade Inverted Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entry Level Research Grade Inverted Microscope is a simple, easy-to-use entry level inverted microscope, ideal for quickly checking cell health
Fisherbrand™ Advanced Research Grade Upright Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Optical system combined with high powered LED illumination creates a flat field of view, with bright, vibrant color for publication quality photos.
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/220 V |
| Condenser Type | NA1.25 |
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Model | Infinity Optical System |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Lighting Type | LED |
Fisherbrand™ Phase Contrast Research Grade Upright Microscope with Optional Camera
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Phase Contrast Research Grade Upright Microscope provides exceptional quality for any lab
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/220 V |
| Condenser Type | Phase contrast condenser |
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Model | Infinity Optical System |
| Magnification Power | 100X, 200X, 400X, 1000X |
| Design Type | Infinite Optical System |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Optical Design | Infinity Optical System |
Fisherbrand™ FRC2 Pro Upgradable Phase Contrast Upright with Trinocular Body for Education and Research
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FRC2P phase contrast microscope enhances the visibility of transparent, unstained specimens by converting phase shifts in light into contrast.
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece Digital Camera
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microscope Eyepiece Digital Camera with 23.2 diameter and compact size easily extends to C- or CS-Mount camera
Fisherbrand™ Research Grade Upright Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Research Grade Upright Microscope provides exceptional quality for any lab
| Electrical Requirements | 110/220 V |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Objective Types | Plan Achromatic |
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Design Type | Infinite Optical System |
| Material | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
| Condenser Type | Abbe Condenser NA1.25 with Diaphragm, Filter |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Model | Infinity Optical System |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Lighting Type | LED, Adjustable |
| Optical Design | Infinity Optical System |
Laxco Phase Contrast Digital Microscope with Touchscreen Tablet Computer
Laxco SeBa2-PH1, Phase Contrast, Digital Microscope. Now use the innovative SeBa2 as a powerful teaching tool. Save space and money by using this integrated budget friendly digital microscope to guide students.
Laxco LMC500 Series Monocular DIN Upright Education Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Budget friendly option integrated with great quality and modern stand. Excellent for teaching environments.
Laxco™ LMC-4000 Series Clinical Microscope, Microbiology Configuration
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Laxco™ LMC-4000 Series Upright Microscope System combines research-grade components and ergonomic features designed for the demands of the clinical environment. Available class leading features include tilting ergonomic head, infinity corrected plan achromat or plan fluor objectives, 5-position or 6-position nosepiece and LED illumination.
| Condenser Type | 1.2 N.A. Condenser with Swing-out Lens |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Objective Types | Plan Achromatic |
| Eyepiece | Plan 10X/20 mm |
| Model | Brightfield |
| Magnification Power | 10X, 40X, 100X (oil) |
| Lighting Type | LED |
| Optical Design | Infinity, 22mm FOV |
Laxco™ Mechanical Stage Upgrade Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This Mechanical Stage Upgrade Kit converts a fixed stage to a mechanical stage. Options for SLi3 PRO Series and SLi6 PRO Series Microscopes.
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
|---|---|
| Product Type | Educational Microscope |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Stage | Low Position Coaxial Mechanical Stage |
| Lighting Type | LED, Fluorescence |
| Head Style | Trinocular |
| Product Line | SLi3 PRO Series |
Laxco™ SLi6 PRO Series Inverted Compound Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SLi6 PRO Series Inverted Compound Microscope is an upgradable trinocular microscope. Phase-contrast, fluorescent, and phase-contrast fluorescent options are available with complementing filters included.
| Condenser Type | NA 0.3 (WD 72 mm) |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Display Type | None |
| Eyepiece | WF 10X/22 mm |
| Nosepiece | Quintuple Nosepiece |
| Stage | Fixed |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Trinocular |
| Resolution | High |
| Product Line | SLi6 PRO Series |
Laxco™ SeBa™ Pro4B Series Digital Microscope System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco™ SeBa™ Pro4B Series Digital Microscope System integrates digital technology with high quality microscope optics into seamless easy-to-use system.
| Diameter (English) | 18.8 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 61.8 cm |
| Electrical Requirements | External, 110/220 V Auto Switch 12 V, DC Supply |
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Description | Right-Handed, X/Y Rackless Mechanical Stage |
| Width (English) | 10.5 in. |
| Eyepiece | 10X/20 mm |
| Magnification Power | 4X, 10X, 20X, 40X, 100X (oil) |
| For Use With (Application) | Advanced Research, Clinical, Lab |
| Width (Metric) | 26.7 cm |
| Display Type | 9.7 in. Retina |
| Product Type | Microscope |
| Camera Type | 16MP Color |
| Diameter (Metric) | 47.7 cm |
| Lighting Type | LED |
| Head Style | Binocular Digital |
| Height (English) | 24.3 in. |
| Resolution | Coarse and Fine |
Laxco™ SeBa Series Digital Clinical Upright Phase Microscope with Tilting Head
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SeBaP4C changes the way you view your microscope by simplifying the complexities of a traditional microscope. Seamless integration of camera, computer and monitor creates and easy-to-use, all-in-one digital microscope that is perfect for any environment.