Stirrer Accessories
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (13)
- (15)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (23)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (13)
- (1)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (7)
- (17)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (20)
- (2)
- (29)
- (5)
- (12)
- (7)
- (18)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Cimarec™ i 40C Controllers 100-240V
Receive higher speeds and more power settings than standard controllers by using Thermo Scientific™ Cimarec™ i 40C Controllers.
Thermo Scientific™ Cimarec™ 10M Controllers
Adjust speed from 100 to 1000rpm with this external control unit required for use with the Mobil 10 and Mobil 25 stirrers.
| Speed | 100 to 1000 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer Controller |
| For Use With (Equipment) | Mobil 10 and Mobil 25 Stirrer |
| Stirring Range | 100 RPM to 1000 RPM |
Thermo Scientific™ Cimarec™ i Telemodul Controllers
Save space with Thermo Scientific™ Cimarec™ i Telemodul Controllers, including Micro, Mini, Compact and Maxi Stirrers.
| Speed | 130 to 1000 rpm |
|---|---|
| Height (Metric) | 5 cm |
| Width (English) | 2.4 in. |
| Length (Metric) | 9.6 cm |
| Stirring Range | 130 RPM to 100 RPM |
| Temperature (Metric) | 0°C to 40°C @ 80% relative humidity |
| Length (English) | 3.7 in. |
| Width (Metric) | 6.3 cm |
| Accuracy | ±3 |
| Type | Stirrer Controller |
| Dimensions (L x W x H) | 3.7 in. x 2.4 in. x 1.9 in., 9.6 cm x 6.3 cm x 5 cm |
| Speed Control Accuracy | ±3 |
| For Use With (Equipment) | Mini, Micro, Compact, and Maxi Series Stirrer |
| Rated Power | 7 w |
| Height (English) | 1.9 in. |
Thermo Scientific™ Cimarec™ i 20C Controller, 100-240V
Simplify operations with this user-friendly, menu-driven mircoprocessor controller included with the Micro, Mini, Compact, Maxi and Telesystems Stirrers.
Thermo Scientific™ Cimarec™ 40M Controllers
Maintain constant speeds, even during viscosity changes, with our 40M controllers.
| Speed | 100 to 1000 rpm |
|---|---|
| Type | Stirrer Controller |
| Stirring Range | 100 RPM to 1000 RPM |
Velp Scientifica™ OXISoft™ Software
Velp Scientifica™ OXISoft™ Software manages all analysis steps and readily provides valuable information to scientists, for use with OHS Controllers
Fisherbrand™ Straight Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Straight Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
Fisherbrand™ Pitched Blade Propeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pitched Blade Propeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
Fisherbrand™ Pivoting Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pivoting Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
| Height (Metric) | 73.6 cm |
|---|---|
| Type | Support Stand |
| For Use With (Equipment) | Overhead Stirrer |
| Coating | Aluminum |
| Height (English) | 29 in. |
Accessories for Fisherbrand™ Isotemp RT Hotplate, RT Basic and Advanced Hotplate Stirrers
Optimize performance and flexibility
| For Use With (Equipment) | For use with RT Hotplate, RT Basic and Advanced Hotplate Stirrers |
|---|
Fisherbrand™ Crossed Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crossed Blade Impeller for Fisherbrand Overhead Stirrers.
| Type | Clamp |
|---|---|
| Size | Universal |
| Material | Cast Zinc, Aluminum |
Fisherbrand™ Collapsible Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collapsible Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
| Diameter (Metric) Shaft | 0.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Shaft | 0.23 in. |
| Material | PTFE |