Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type | TFF cassette |
|---|---|
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Peristaltic Pump |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 0.5 L |
| Sample Volume | 0.1 to 0.5 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 50 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
50 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 50 kDa |
|---|---|
| Filter Code | PBQK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
5 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 5 kDa |
|---|---|
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 3 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
3 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 3 kDa |
| Filter Code | PLBC |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Thermo Scientific™ Nanocon™ Crossflow Concentrator, 30 nm, 40 mL
The Thermo Scientific Nanocon Crossflow Concentrator is an advanced concentration device designed for the enrichment of nano-sized particles, including exosomes, lipid nanoparticles, and viruses. The concentrator's versatility allows for processing various biological fluids, such as urine and cell culture media, making it ideal for large sample volumes across a broad range of research applications.
Sartorius Vivacon™ 500 DNA Concentrator
For up to 500 μL, Vivacon™ 500 are centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 500 μL samples. They are also the product of choice for protein fractionation applications. The use of Hydrosart™ membranes results in high recoveries from dilute samples.
| Width (English) | 0.48 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 4.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 1.87 in. |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Sample Volume | 500 μL |
| Length (Metric) Back Spin | 4.75 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | <5 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.24 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.32 cm2 |
| Type | Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 1.77 x 0.48 in. (4.5 x 1.24cm) |
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Sartorius Vivapore 10-20 Expansion Reservoir
Vivapore 10-20 expansion reservoir with simple push-fit handling is compatible with Vivapore 10 solvent absorption concentrators. Can either be used to increase the sample capacity of Vivapore from 10 to 20 mL, or for continuous diafiltration for sample desalting and buffer exchange applications.
Sartorius Vivapore Stand
Vivapore stand can support up to four Vivapore 5 or 10 solvent absorption concentrators during use with simple push-fit handling.
MilliporeSigma™ Samplicity™ G2 Filtration System
Vacuum filtration system using Millex™ filters for sample preparation for HPLC.
| Includes | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
|---|---|
| Content And Storage | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
| Dimensions (L x W x H) | 44.5 x 10.2 x 9.1 cm |
| For Use With (Equipment) | Millex Filter (Non-sterile) |
| Housing Material | PVDF |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Quantity | 1 Kit |
| Material | Polypropylene with Polyester and Silicone Components |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep; High Performance Liquid Chromatography (HPLC) |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 300 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
300 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 300 kDa |
| Filter Code | PBMK |
| Housing Material | PES |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Complete System for Vivaflow™ Models
Complete set of accessories for the Vivaflow™ tangential flow modular concentrator with a 115 V pump.
| Type | Concentrating System |
|---|---|
| Quantity | Each |
| Material | Silicone |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
10 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 10 kDa |
|---|---|
| Format | Ultrafiltration Disc |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |