Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (44)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (46)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (161)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (24)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (60)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
| Pore Size | 100 μm |
|---|---|
| Width (English) | 1.2 in. |
| Length (Metric) | 18.8 cm |
| Volume (English) Working | 0.5 oz. |
| Volume (Metric) Working | 15 mL |
| Length (English) | 7.4 in. |
| Recirculation Rate | 0.03 to 0.05L/min. |
| Quantity | 1 Pack |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | 3.2 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, analytical sample preparation |
| Width (Metric) | 3 cm |
| Filtration Area | 50 cm2 |
| Includes | Operating instructions and certificate of quality |
| Type | Pellicon XL Ultrafiltration Device |
| Format | Cassette |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Max. Inlet Pressure | 80 psi at 50°C |
| Dimensions (L x W) | 7.4 x 1.2 in. (18.8 x 3cm) |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 10K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 10K, available in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
Sartorius Vivaspin Filtrate
Vivaspin filtrate is a ready-to-use centrifugal ultrafilter that is ideal for isolating small drug molecules, hormones and metabolites for analytical results you can rely on.
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 100 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
100 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | PLHK |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Millex™-HP Syringe Filter Unit for Samplicity G2, PES, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | HP |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | PES (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
30 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 30 kDa |
|---|---|
| Filter Code | PBTK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type | TFF cassette |
|---|---|
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Peristaltic Pump |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 0.5 to 1 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.
Corning™ Spin-X™ UF Concentrators
Disposable, single use only ultrafiltration devices with polyethersulfone membranes (PES) for the centrifugal concentration and/or purification of biological fluids and aqueous solutions
| Type | Ultrafiltration Concentrator |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Cap Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Material | PES |
| Filter Type | Centrifuge Filter |
| For Use With (Application) | Concentration, desalting of proteins, enzymes, monoclonal antibodies, immunoglobulins, removal of labeled amino acids and nucleotides, HPLC sample preparation, deproteinization of samples, recovery of biomolecules from cell culture supernatants, lysates |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Filter for Samplicity G2, PES, 0.22 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.22 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | GP |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | PES (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-GV Filter for Samplicity G2, PVDF, 0.22 μm
Used for non-sterile filtration on the Samplicity™ G2 system. This 33mm syringe filter with a hydrophilic Durapore™ PVDF membrane and 0.22μm pore size is used to prepare solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Filter Code | GV |
| Volume (Metric) Working | ≤2 mL (limited by vial volume) |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Yellow/Natural |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Includes | Millex filter and Easy-Fill funnel, Female Luer-Lok inlet/Male Luer Slip outlet |
| For Use With (Equipment) | Samplicity G2 Filtration System |
| Sample Type | Aqueous, Mild organic |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |