Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (44)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (46)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (161)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (72)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (2)
- (1)
- (46)
- (24)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (60)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Membranes - Amicon™ XM Polyacrylonitrile/PVC Copolymer Filters
High-recovery membranes for stirred cells
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| Quantity | 10 Pack |
| Material | Polyacrylonitrile, PVC Co-polymer |
| For Use With (Application) | High recovery membranes for stirred cells |
Sartorius Vivacon™ 500 DNA Concentrator
For up to 500 μL, Vivacon™ 500 are centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 500 μL samples. They are also the product of choice for protein fractionation applications. The use of Hydrosart™ membranes results in high recoveries from dilute samples.
| Width (English) | 0.48 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 4.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 1.87 in. |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Sample Volume | 500 μL |
| Length (Metric) Back Spin | 4.75 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | <5 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.24 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.32 cm2 |
| Type | Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 1.77 x 0.48 in. (4.5 x 1.24cm) |
Sartorius Vivacon™ 2 DNA Concentrator
Centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 2 ml samples
| Width (English) | 0.62 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 4.52 in. |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Length (English) | 4.92 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sample Volume | 2 mL |
| Length (Metric) Back Spin | 11.5 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | 10 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.6 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.95 cm2 |
| Type | DNA Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 4.92 x 0.62 in. (12.5 x 1.6cm) |
Sartorius Complete System for Vivaflow™ Models
Complete set of accessories for the Vivaflow™ tangential flow modular concentrator with a 115 V pump.
| Type | Concentrating System |
|---|---|
| Quantity | Each |
| Material | Silicone |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| Quantity | 10/Pk. |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | For sample concentration in stirred cells |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Phase Separator Papers for separation of Aqueous and Organic Phases using Grade 480
Grade 480 is impregnated with stabilized silicon, thus rendering it hydrophobic: It retains water, but allows solvents to flow through. The flow stops automatically when the entire solvent has passed through. In many applications, this phase separator paper eliminates the need to use separating funnels.
Sartorius Vivaflow™ 50R Crossflow Casettes
Unique, Plug and Play laboratory crossflow devices for concentrating samples like viruses and antibodies
| Includes | Pressure indicator, flow restrictor and size 16 PVC peristaltic tubing and fittings |
|---|---|
| Type | Crossflow Cassette |
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Labscale TFF System |
| Sample Type | Protein, Virus, Nanoparticles |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 1 L |
| Material | Acrylic |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Concentrating viruses and antibodies |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
Sartorius Vivaflow™ 200 Crossflow Cassettes
Offers a standard for ease of use, reliability and flexibility unrivalled by other filtration systems. Sartorius Vivaflow 200 Crossflow Cassettes are ready to use, reusable laboratory crossflow cassettes for concentrating up to 5L samples. Available in different MWCOs and membrane types for different application needs.
| Height (Metric) | 13.8 cm |
|---|---|
| Temperature (English) Max. | 140°F |
| Length (Metric) | 12.6 cm |
| Temperature (Metric) Max | 60°C |
| Volume (Metric) | 5 L |
| Quantity | 1 Each |
| Sample Volume | Up to 2.5 L |
| Material | Acrylic |
| Volume (Metric) Hold Up | 5.3 mL |
| For Use With (Application) | Cell culture supernatant concentration, virus concentration and water concentration |
| Width (Metric) | 3.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Pump Flow Rate | 200 to 400mL/min. |
| Max. Pressure | 60psi |
| Filtration Area | 200 cm2 |
| Includes | Pressure indicator, flow restrictor and size 16 PVC peristaltic tubing and fittings |
| Type | Crossflow Cassette |
| Dimensions (L x W x H) | 4.96 x 1.49 x 5.43 in. (12.6 x 3.8 x 13.8cm) |
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Labscale TFF System |
| Height (Metric) Channel | 0.04 cm |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Width (Metric) Channel | 1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
|---|
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | YM-100 |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Quantity | 10 Pack |
| Filter Type | Adsorptive |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration, protein desalting |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 3K or 5K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 3K and 5K, in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
| Product Line | Pierce |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 50K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins over 50 KDa, in sample volumes from 0.5 to 100 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Type | Protein Concentrator |
| MWCO | 50 kDa |
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Product Line | Pierce |
MilliporeSigma™ Millex™-HN Syringe Filter for Samplicity G2, Nylon, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Nylon membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous & organic solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Filter Code | HN |
| Housing Material | PP |
| Material (Membrane) | Nylon (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Purple |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Millex filter with easy fill funnel |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |