Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (44)
- (35)
- (4)
- (5)
- (14)
- (46)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (162)
- (25)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (73)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (2)
- (1)
- (47)
- (24)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (61)
- (8)
- (1)
- (5)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
10 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 10 kDa |
|---|---|
| Format | Ultrafiltration Disc |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 500 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
500 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 500 kDa |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | YM-100 |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Quantity | 10 Pack |
| Filter Type | Adsorptive |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration, protein desalting |
Sartorius Vivaflow™ 50R Crossflow Casettes
Unique, Plug and Play laboratory crossflow devices for concentrating samples like viruses and antibodies
| Includes | Pressure indicator, flow restrictor and size 16 PVC peristaltic tubing and fittings |
|---|---|
| Type | Crossflow Cassette |
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Labscale TFF System |
| Sample Type | Protein, Virus, Nanoparticles |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 1 L |
| Material | Acrylic |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Concentrating viruses and antibodies |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| Quantity | 10/Pk. |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | For sample concentration in stirred cells |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivacon™ 2 DNA Concentrator
Centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 2 ml samples
| Width (English) | 0.62 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 4.52 in. |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Length (English) | 4.92 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sample Volume | 2 mL |
| Length (Metric) Back Spin | 11.5 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | 10 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.6 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.95 cm2 |
| Type | DNA Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 4.92 x 0.62 in. (12.5 x 1.6cm) |
Sartorius Regenerated Cellulose Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from regenerated cellulose, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes.
| Type | TFF cassette |
|---|---|
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Peristaltic Pump |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 0.5 to 1 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 0.5 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.
Sartorius Vivaflow Tubing for Vivaflow Feed Reservoir
Vivaflow Tubing used with the Vivaflow feed reservoir, enables continuous diafiltration that is easy to set up, offers significant time savings, reduces reagent and water consumption, and avoids sample dilution.
MilliporeSigma™ Accessories for Samplicity™ Filtration Systems
To be used with the Samplicity™ G2 Filtration System.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| For Use With (Application) | Analytical sample prep; High Performance Liquid Chromatography (HPLC) |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 10K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 10K, available in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Material (Membrane) | PES |
| Purification Target | Protein |
Sartorius Vivaspin Filtrate
Vivaspin filtrate is a ready-to-use centrifugal ultrafilter that is ideal for isolating small drug molecules, hormones and metabolites for analytical results you can rely on.
Sartorius Vivaspin Turbo 15RC
The highly optimized design of Vivaspin Turbo 15RC with twin vertical membranes brings ultrafast speeds to your ultrafiltration processes. The low adsorbing regenerated cellulose (RC) membranes and smooth transition between filter and housing ensure maximum target molecule recoveries every time.
| Type | Centrifugal |
|---|---|
| Format | Spin Column |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 4 to 15 mL |
| Material | SBC |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |