Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (30)
- (106)
- (45)
- (3)
- (13)
- (176)
- (39)
- (8)
- (19)
- (6)
- (69)
- (1)
- (16)
- (1)
- (11)
- (15)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (7)
- (18)
- (43)
- (1)
- (7)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (64)
- (2)
- (1)
- (23)
- (52)
- (7)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (18)
- (21)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (164)
- (1)
- (143)
- (3)
- (4)
- (59)
- (11)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (443)
- (51)
- (11)
- (105)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (283)
- (154)
- (1)
- (43)
- (3)
- (6)
- (2)
- (41)
- (272)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.22 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 60 mL/min. x cm2 |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| Taille des pores | 0.45 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 32 L/min./cm2 |
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Type de membrane | Plain |
| Débit | 580 mL/min. x cm2 |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Point à bulle | ≥0.42 bar, air with water |
| Taille des pores | 5 μm |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 135 μm |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Matériau | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Express™ PLUS Membrane Filters
Plain white polyethersulfone Express™ PLUS Membrane Filters provide ultrafast filtration for a variety of applications.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PES |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Provide ultrafast filtration of tissue culture media, additives, buffers and other aqueous solutions. This membrane is also used in many ready-to-use sterile filtration devices. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 4 L/min/ cm2 |
| Type de membrane | Gridded |
| Débit | 60 mL/min x cm2 |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Nb par boîte | 100Pack |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | 60 mL/min x cm2 |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | Nylon |
| Point à bulle | 35.5 psi |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Nb par boîte | 100Pack |
| À utiliser avec (application) | Clarifying aqueous or organic solutions prior to HPLC analysis. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.8 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit | 190 mL/min x cm2 |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| Taille des pores | 0.8 μm |
| Nb par boîte | 100Pack |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.8 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 16 L/min/ cm2 |
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 190 mL/min x cm2 |
| Matériau | MCE |
| Point à bulle | ≥1.0 bar, air with water |
| Type de surface | Plain |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| Taille des pores | 0.8 μm |
Sartorius Gridded Nonsterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 1.2μm Pore Size
The non-sterile membrane filters are made of cellulose nitrate (cellulose mixed ester), cellulose acetate or regenerated cellulose. They can be used for colony counting, particle testing and microscopy. Choose between gridded or non-gridded, membranes, either with or without hydrophobic edge.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Taille des pores | 1.2 μm |
| Couleur de la grille | Black |
| À utiliser avec (application) | For colony count; sterility testing; particle count; microscopy |
| Matériau (membrane) | Cellulose Nitrate |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Débit de gaz | 8.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Point à bulle | 7 psi |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
| Hydrophobicité | Hydrophobic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Clarification of Acids, Bases and Solvents; Clarification of Alcohol Solutions; UV Spectroscopy. |
Sartorius Gridded Sterile Cellulose Nitrate Membrane Filters
Membrane Filters for Colony Counting, Particle Testing and Microscopy - Cellulose nitrate (cellulose ester), gridded, individually, sterile packaged
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Matériau (membrane) | Cellulose Nitrate |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Durapore™ Membrane Filters are recommended when maximum recovery is important.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.45 μm |