Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Filtered Search Results
| Material | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Pore Size | 5 μm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 135 μm |
| Bubble Point | ≥0.42 bar, air with water |
| Flow Rate | 580 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Membrane Type | Plain |
| Gas Flow Rate | 32 L/min./cm2 |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Thickness (Metric) | 150 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Disposable | Reusable |
| Flow Rate | 60 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Material | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Pore Size | 10 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 70 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Filter Type | Net Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ LCR Hydrophilized PTFE Membrane Filters
Filtration of aqueous fluids with no wetting
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 100Pack |
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Polycarbonate |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Clarification of acids, bases, and cryogenic fluids; Clarification of propellants; Analysis of hydraulic fluids; RNA isolation; Clarification of aqueous or organic solutions prior to chromatographic analysis |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Bubble Point | 9 to 13.2 psi |
| Flow Rate | 60 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.
Sartorius PTFE (Polytetrafluorethylene) Membrane Filters
Filter air and gasses, even at low differential pressures. Sartorius PTFE (Polytetrafluorethylene) Membrane Filters are permanently hydrophobic with low adsorption and excellent chemical compatibility. Choose from four pore sizes in a variety of diameters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | Air/gas-filtration |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 3 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Pore Size | 3.0 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 286 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophobic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Gravimetric Analysis Membrane Filter, 0.22 μm
A 0.22 μm pore size non-sterile filter validated for air monitoring.
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 1.2 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Pore Size | 1.2 μm |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 100Pack |
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | Polycarbonate |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
| Sterility | Non-sterile |
| Bubble Point | 8.5 psi |
| Flow Rate | Avg. 175 mL/min x cm2 (typical results @ 10 psi);687 mL/min x cm2/psi |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gas Flow Rate | 20.0 L/min/cm2 |
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.