Water Purification Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| For Use With (Equipment) | Automatic Collection System |
|---|
Thermo Scientific™ Barnstead™ 1/2 Size B-Pure™ Filters
Pre-treat your feed water with Thermo Scientific™ Barnstead™ 1/2 Size B-Pure™ Filters, available in varying pore sizes.
MilliporeSigma™ Wall Mounting Bracket for Milli-Q™ IQ 7000 Ultrapure Water System
Optional wall bracket for Milli-Q IQ 7000 system
MilliporeSigma™ Milli-Q™ EQ 7000 Ultrapure Water Purification System
The Milli-Q™ EQ 7000 produces ultrapure (Type 1) water from pure water with a distribution flow rate up to 2 L/min., system-mounted dispenser included.
| Feedwater Pressure | 1 to 6 bar |
|---|---|
| Plug Type | IEC13 Female |
| Net Weight (Metric) | 18 kg |
| Capacity (Metric) | 0.10 to 25 L |
| Feedwater Source | Potable Tap Water |
| TOC Monitor with UV Intensity Monitoring | ≤5 ppb |
| Flow Rate | 2 L/min |
| Type | Water Purification System |
| Dimensions (L x W x H) | 770 x 342 x 520 mm (30.3 x 13.4 x 20.5 in.) |
| Feedwater Connector | 1/2 in. Gaz |
| Product Water Type | Ultrapure (Type 1) |
| Voltage | 100/240 V |
| Temperature Range (English) | 39°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 40°C |
| Power Consumption | 350 V (Max) |
| Bacterial Content | <0.01 cfu/mL (<10 cfu/L), <0.005 cfu/mL (<5 cfu/L) |
| Display | 7 in. HMI Touchscreen |
| Feed Water Monitoring | Pretreated Water Using Electrodeionization (EDI), Deionization (DI), Reverse Osmosis (RO), or Distillation Technologies |
MilliporeSigma™ Water Detector for Water Purification Systems
Detects water spillage on the floor and automatically closes the stand-alone inlet solenoid valve to protect the surroundings from water damage
MilliporeSigma™ Multi System Installation Kit for Milli-Q™ IQ Systems
Our Lab Water purification system portfolio offers a broad range of pure and ultrapure water purification systems and services designed for scientists working in pharmaceutical, clinical, academic, industrial, research, and government laboratories — in both validated and non-validated environments.
MilliporeSigma Milli-Q™ SQ Switch 3.5 L Tank
Store and protect 3.5 L pure RO water from the production station to the dispensing module of Milli-Q™ SQ 2Series systems
MilliporeSigma Milli-Q™ SR 240XL Purification System
Pure RO water production station for 3.5 L Switch SQ tank and 50 L tank
Thermo Scientific™ Hand Dispenser Kit
Increase lab flexibility with the Thermo Scientific™ Hand Dispenser Kit, compatible with many Thermo Scientific™ Barnstead™ water purification systems.
MilliporeSigma™ Storage Tank Frame
Storage Tank Frame for Milli-Q™ IQ 7003/05/10/15 Water Purification Systems
| Includes | Water Purification System Replacement Parts |
|---|---|
| Electrical Requirements | Voltage: 100 to 240 V ±10%; Frequency 50 to 60 Hz ±10% |
| Type | Storage Tank Frame |
MilliporeSigma™ Elix™ Essential and RiOs™ Essential Water Purification Systems: Automatic Sanitization Module
Accessories for Elix Essential 3, 5, 10, 15 and RiOs Essential 5, 8, 16, 24 Water Purification Systems