Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (15)
- (29)
- (1)
- (2)
- (44)
- (2)
- (6)
- (3)
- (4)
- (18)
- (1)
- (162)
- (151)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (12)
- (4)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (35)
- (47)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (38)
- (20)
- (1)
- (1)
- (46)
- (19)
- (6)
- (3)
- (52)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (48)
- (41)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (5)
- (2)
- (9)
- (9)
- (2)
- (22)
- (8)
- (59)
- (4)
- (9)
- (1)
- (31)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (56)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (6)
- (121)
- (1)
- (1)
- (121)
- (1)
- (163)
- (51)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Sav-It™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Firm, leak-resistant seals protect personnel and samples
| For Use With (Equipment) | Test tubes, centrifuge tubes, specialty tubes, evacuated blood drawing tubes |
|---|---|
| Material | Elastomer Copolymer |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Falcon™ Sterile Polyethylene Snap Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Falcon Round-Bottom Tubes
Globe Scientific Flanged Plug Tube Caps
Provide leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes
| Product Type | Flange Plug Cap |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Includes | 2 flexible flanges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 13 mm Tubes |
| Product Type | Flange Plug Cap |
| Material | LDPE |
| Size (Metric) | 13 mm |
| Size (English) | 0.51 in. |
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ White Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ 13mm Plug Caps for Chemistry Automation
Designed for use on the Beckman™ Power Processor.
Fisherbrand™ Red Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ VersaClosure™ Tube Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Universal cap closure
| For Use With (Equipment) | 16, 13, 12 and 10 mm Blood Collection, Glass and Plastic Test Tube |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Caps for Auto-Analyzer Sample Cups
Produced from polyethylene (PE), these caps are designed specifically for use on our popular line of multi-purpose sample cups.
Fisherbrand™ Caps with Pierceable Cross Cut for Auto-Analyzer Sample Cups
Produced from polyethylene (PE), these caps are designed specifically for use on our popular line of multi-purpose sample cups.
Fisherbrand™ Green Flange Plug Caps, 17 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
Fisherbrand™ Plug Cap Closure Strips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For 1.2 mL Microtiter tubes, in strips of 8
| For Use With (Equipment) | 1.2 mL Microtiter Tubes |
|---|---|
| Product Type | Plug Caps (8-cap Strip) |
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Flange Plug Caps, 12 mm
These polyethylene (PE) flanged plug caps provide exceptional leak-resistance in test tubes, centrifuge tubes and round cuvettes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Closure Size | 12 mm |
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |