Vial Capping and Decapping Equipment
- (6)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (15)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Crimper and Decrimper Jaw Sets for Programmable Electronic High-Power Crimp Stations
Optimize your Thermo Scientific™ Programmable Electronic High-Power Crimp Stations with these crimper and decrimper sets.
| No. per Pack | 1 Ea. |
|---|---|
| For Use With (Application) | Industrial Chromatography |
Thermo Scientific™ Electronic Hand-Held Crimpers and Decrimpers, Level 3 High Performance Applications
Use Thermo Scientific™ Electronic Hand-Held Vial Crimpers and Decrimpers to attach or remove crimp caps from vials, respectively.
| Quantity | Each |
|---|---|
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Thermo Scientific™ Accessory Base for Programmable Electronic High-Power Crimp Stations
Free hands for faster crimping operations with an adjustable base.
Thermo Scientific™ Capit-All Flex Automated Decapper
The Thermo Scientific™ Capit-All™ Flex Automated Decapper is a full-service, automated capping and decapping solution for 48- and 96-tube racks.
Thermo Scientific™ Stand for 8-Channel Screw Cap Decapper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stand for use with the Thermo Scientific™ 8-Channel Screw Cap Decapper. Manual decapper allows you to process a full rack of screw-capped lab tubes in less than one minute.
DWK Life Sciences Wheaton™ Automatic Crimping Tool Stand
Hang your Automatic Crimping Tool on this convenient support while the instrument is not in use.
DWK Life Sciences Kimble™ Aluminum Seal Manual Decrimper
Manual hand de-crimper for aluminum seals and vials. Perfect for chromatography and general crimping needs
| Type | Manual Decrimper |
|---|---|
| No. per Pack | 1 Each |
Thermo Scientific™ Capit-All Flex Cap Driver Cassettes
The Thermo Scientific Capit-All Flex Cap Driver Cassettes are compatible with both Matrix and Nunc tubes in 96 or 48 formats, and Azenta FluidX tubes in 96 format. It is recommended to be replaced after 10,000 decapping cycles.
| Type | Decapping Head |
|---|---|
| Decapping Format | 96-Channel |
DWK Life Sciences WHEATON™ ACT™ High Performance Crimping Tool
DWK High Performance Crimping Tool is designed with inter-changeable jaws, so that users only need one tool, and can purchase individually sized crimpers and decappers for specific laboratory requirements.
| Height (Metric) | 184.15 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 107.95 mm |
| No. per Pack | 1/Ea. |
| For Use With (Application) | Crimping |
Thermo Scientific™ Matrix™ Screw Top Cap Tray Lifter for Capit-All ScrewTop Tube Capper/Decapper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Screw Top Cap Tray Lifter
Thermo Scientific™ SureSTART™ Manual Crimper for 20 mm Crimp Vials, Level 3
Use SureSTART™ Level 3 Manual Vial Crimpers for 20 mm Crimp Vials to ensure that your crimp caps are sealed reliably every time.
Thermo Scientific™ Manual Crimpers, Decrimpers and Decrimping Pliers
Achieve secure, repeatable crimps or remove seals with minimized risk of damage.
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Decappers
With ergonomically designed handles for sealing and decapping standard laboratory vials
Thermo Scientific™ Capit-All™ Screw Cap Tube Capper/Decapper
Maintain sample integrity with a hands-free method of capping and decapping tubes quickly and easily.
| Type | Capper/Decapper |
|---|---|
| Voltage | 110/240 V |
| No. per Case | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| No. per Pack | 1 |