Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (37)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (57)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (51)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (64)
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield I: Motorized with ionizer |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
METTLER TOLEDO Standard LA Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard LA Precision Balances are cost efficient, accurate and designed for long lasting performance. These models offer simple weighing and have external adjustment.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Aluminum, ABS |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, SmartPan Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Display Type | Color Graphic |
|---|---|
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Warranty | 10 years |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | Draft shield R: Stainless steel frame |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
METTLER TOLEDO Standard MA Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard MA Precision Balances are highly accurate, simple to operate and built with high quality materials for proven long lasting performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | Metal, PBT |
Sartorius Cubis™ II Precision (1-place) Balance, MCE Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (1-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Weight (Metric) | 5.4 kg |
Sartorius Cubis II MTS Balance
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Electrical Requirements | 00 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Type | Balance |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
| Model | Cubis II MTS Balance |
Sartorius NTEP Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NTEP-Certified Secura™ Precision Balance Int. Calibration
| Electrical Requirements | 100 - 240 V∼, - 10%; +10%, 50 - 60 Hz, 0.2 A |
|---|---|
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | Mini USB |
| Model | NTEP Precision Balance |
| Material | Glass, Acetone, stainless steel |
| Certifications/Compliance | NTEP-Certified |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCE User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Length (Metric) | 425 mm |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Weight (Metric) | 5.9/7.5/9.4/10.2 kg |
Sartorius Entris™ II Advanced Precision Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
| Amperage | 0.2 A |
| Model | Electronic Precision Balance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, CSA for Canada |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCA User Interface PROMO
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Readability | 0.1 g |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 400 mm |
| Measurement Time | 2 sec. |
| Includes | Balance Accessories, Power supply, Manual, Factory test report, QP99 software |
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1 USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield A: Motorized |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
METTLER TOLEDO™ Excellence XSR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XSR Precision Balances provide consistently reliable and accurate results. Easily navigate the 4.5 inch user-friendly touchscreen to save weighing methods and view recent results in the digital notepad. Compatible with our LabX software for secured data handling and customized reports.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |