Calibration Weights
Accurate and stable reference standards for calibrating weighing equipment, including variously certified/accredited weights and weight sets from different classes. Products may be constructed of aluminum, stainless steel, brass, iron, and other alloys.
Calibration weights (also known as reference weights or test weights) are manufactured to meet high tolerances and accuracy. They are used to spot-check the performance and verify the calibration of analytical balances, precision balances, and general-purpose scales in research laboratories, educational settings, and other working environments. Some calibration weights may also be used as reference weights for the calibration of improvised or non-certified weights.
How Are Calibration Weights Made?
Calibration weights may be take the form of simple discs, cylinders, wires, or leaves. Sold separately or as sets, they may also be supplied with tweezers, gloves, and a protective case. Calibration weights are often supplied as accessories for specific balance brands and models.
Calibration weights are made from polished brass, aluminum, special stainless steels, or other metals for durability, anti-magnetization, and resistance to corrosion or wear that may affect their accuracy.
Available in nominal values from a few milligrams to 10 kg or more, they may be supplied with certificates or statements of accuracy, compliance, and traceability.
How Are Calibration Weights Classified?
Calibration weights are classified based on accuracy by organizations such as ASTM, OIML, and NIST. The appropriate classification depends on the resolution of the balance and the degree of accuracy needed to satisfy a particular weighing application.
Principal Classes of Calibration Weights:
• Class M1: For standard scales
• Class F1: For precision electronic balances
• Class E2: For highly accurate analytical balances
- (32)
- (2)
- (1)
- (29)
- (808)
- (58)
- (23)
- (56)
- (15)
- (74)
- (42)
- (23)
- (1)
- (10)
- (4)
- (20)
- (7)
- (34)
- (40)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (273)
- (19)
- (1)
- (14)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (3)
- (9)
- (13)
- (1)
- (2)
- (64)
- (5)
- (21)
- (17)
- (46)
- (1)
- (5)
- (60)
- (6)
- (14)
- (1)
- (4)
- (1)
- (18)
- (2)
- (90)
- (67)
- (36)
- (99)
- (78)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (32)
- (1)
- (8)
- (39)
- (23)
- (1)
- (15)
- (18)
- (6)
- (20)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (17)
- (9)
- (19)
- (8)
- (9)
- (1)
- (2)
- (29)
- (24)
- (25)
- (16)
- (1)
- (17)
- (2)
- (42)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (8)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (40)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (12)
- (4)
- (4)
- (12)
- (10)
- (6)
- (20)
- (11)
- (1)
- (4)
- (6)
- (29)
- (54)
- (21)
- (2)
- (40)
- (1)
- (29)
- (42)
- (1)
- (25)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Includes | Plastic box; Without certificate |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Adjustable Cavity Weight with Knob |
| Classification | OIML Class F2 |
| Packaging Quantity | 1 |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO17025:2005, ISO9001, ISO14001 environmental standard |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Mettler Toledo™ F1AC Basic Weight Sets with Certificates
Made of vacuum melted steel for highest material purity
| Product Type | Adjustable Cavity Weight |
|---|---|
| Classification | OIML Class F1 |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | With certificate, ISO17025:2005, ISO9001, ISO14001 environmental standard |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Mettler Toledo™ Analytical Individual Weights: ASTM™ Class 4
Low magnetic permeability and high corrosion resistance for reliable stable values
| Classification | ASTM Class 4 |
|---|---|
| Packaging Quantity | 1 |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Mettler Toledo™ Analytical Weight Sets: ASTM™ Class 1
ASTM precision weights, Best Price-Performance Ratio. Low magnetic permeability and high corrosion resistance ensure reliable values. All weights are made with stainless steel.
| Product Type | Analytical Weight |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 1 |
| Material | Stainless Steel |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Mettler Toledo™ Below Balance Hook for MS-L
For Medium, large size platform, (integral to small size platform).
Mettler Toledo™ Analytical Individual Weights: ASTM Class 2, with Certificate
Low magnetic permeability and high corrosion resistance for reliable stable values
| Includes | Plastic box |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 2 |
| Packaging Quantity | 1 |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | With certificate, ISO17025:2005, ISO9001, ISO14001 environmental standard |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
OHAUS™ ASTM Class 4 Individual Weight
Meets ASTM Class 4 adjustment tolerances and is ideal for applications requiring a degree of accuracy above general purpose weights
Mettler Toledo™ M1 OIML Class Advanced Weight Set (M1 PL C E)
M1 OIML quality weight set housed in a plastic case includes accessories for handling and cleaning, and a calibration certificate.
| Product Type | Test Weight |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Case Material | Plastic |
| Density | 7950 (± 140) kg/m3 |
Mettler Toledo™ E2 OIML Class Standard Weight Set (E2 AL)
E2 OIML class weight set is housed in an aluminum box and includes accessories for handling and cleaning.
| Classification | OIML Class F1 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO17025:2005, ISO9001, ISO14001 environmental standard |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Mettler Toledo™ Analytical Individual Weights: ASTM™ Class 3
Low magnetic permeability and high corrosion resistance for reliable stable values. Calibration certificate not included.
| Includes | Plastic box; Without certificate |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 3 |
| Packaging Quantity | 1 |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO17025:2005, ISO9001, ISO14001 environmental standard |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Mettler Toledo™ M1 OIML Class Standard Weight (M1 PL E)
Single M1 OIML weight constructed of 304 stainless steel and housed in a plastic box.
| Includes | Without certificate |
|---|---|
| Product Type | Test Weight |
| Material | Stainless Steel |
| Case Material | Plastic |
| Density | 7950 (± 140) kg/m3 |
Mettler Toledo™ ASTM Weight: 10kg, Class 4, with Plastic Case and Calib. Certificate
Mettler Toledo ASTM knob weights are designed to resist dust and moisture intrusion, offering a long term stability. High gloss polish: experience, combined with special skill acquired through years of weight polishing guarantee the consistent high quality for all customer demands.
Mettler Toledo™ F1 OIML Class Standard Weight Set (F1 AL)
F1 OIML class weight set includes accessories for handling and cleaning, and is housed in an aluminum box.
| Product Type | Test Weight |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Case Material | Aluminum |
| Density | 8000 (± 60) kg/m3 |