Agarose Electrophoresis Gels
- (52)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (14)
- (10)
- (9)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (17)
- (6)
- (3)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (10)
- (3)
- (3)
- (43)
- (17)
- (9)
Filtered Search Results
Invitrogen™ E-Gel™ EX Double Comb Agarose Gels
Invitrogen E-Gel EX Double Comb precast agarose gels are designed for ultrasensitive and convenient DNA sample electrophoresis in as little as 5 to 8 minutes.
| Gel Type | E-Gel |
|---|---|
| Product Type | Agarose Gel |
| Well Design | Double Comb |
| Label or Dye | SYBR Gold |
| Wells | 22-well |
Invitrogen™ DNA Retardation Gels (6%), 1.0 mm
Novex™ DNA Retardation Gels are 6% polyacrylamide prepared with 0.5X TBE gel buffer, providing clear resolution of fragments used for DNA retardation assays from 60–2500 bp.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 6% |
| Sample Buffer Type | TBE Hi-Density Sample Buffer (5X) |
| Separation Range | 60 to 2500 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | DNA Retardation |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | DNA Retardation Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| GelThickness | 1 mm |
Invitrogen™ Novex™ TBE-Urea Gels, 6%
Novex™ TBE-Urea Gels are denaturing polyacrylamide gels that resolve single-stranded DNA oligos or RNA into sharp, distinct bands.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 6% |
| Separation Range | 25 to 110 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels • Novex™ TBE-Urea Gels have a shelf life of 4 to 8 weeks depending upon gel type Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE-Urea |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Single-stranded DNA Oligos/RNA |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™ One-Hour Transfer Buffer
Faster and more efficient than standard, overnight transfer buffer
Invitrogen™ DDM (n-dodecyl β-D-maltoside) (10%)
Detergent solution used to prepare native protein samples for use with the NativePAGE™ Gel System
Invitrogen™ E-Gel™ NGS™ 0.8% Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to provide fast, convenient, and easy electrophoresis
Invitrogen™ E-Gel™ 48 Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel 48 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4–20%
Novex™ TBE Gels 4–20% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 25 to 300 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™-Gly Sample Loading Dye
Used for RNA sample denaturation in a glyoxal gel protocol
Invitrogen™ E-Gel™ Double Comb Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel Double Comb Agarose Gels with SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
| Gel Type | E-Gel |
|---|---|
| Compatible Ladders | E-Gel™ 1 Kb Plus Express Ladder |
| Product Type | Agarose Gel |
| Well Design | Double Comb |
| Label or Dye | SYBR Safe |
| Wells | 22-well |
Invitrogen™ ULTRAhyb™-Oligo
Specifically formulated for use with oligonucleotide probes in northern analysis
Axygen™ Agarose LE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Agarose LE is a high quality molecular biology grade agarose suitable for analytical and preparative electrophoresis of nucleic acids.
| Product Type | LE Agarose Gel |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Material | Agarose |
| Storage Requirements | 15° to 25°C |
| Melting Temperature | 88°C |
| CAS | 9012-36-6 |
|---|
Invitrogen™ E-Gel™ Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel precast agarose gels with SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
| Label or Dye | SYBR Safe |
| Wells | 11-well |