Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (80)
- (19)
- (9)
- (64)
- (74)
- (6)
- (30)
- (9)
- (30)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (62)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (34)
- (79)
- (2)
- (41)
- (7)
- (8)
- (13)
- (23)
- (107)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (42)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (96)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (14)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 12 Weeks |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 8%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 40 to 200 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 8 to 16% ,1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 4–12%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 8 to 16% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Gel Thickness | 1 mm |
| Quantity | 10 Pk. |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 8 to 16% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Gel Thickness | 1 mm |
| Quantity | 10 Pk. |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 4 to 20% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 8–16%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| Shelf Life | 7 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Welcome Pack, 7%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 7% |
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine ZOOM™ Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, IPG-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing; For Use With: ZOOM IPGRunner Mini
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Separation Range | 3.5 to 80 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NativePAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 4 to 16%, 1.0 mm
The Invitrogen NativePAGE Bis-Tris Gel System is a precast polyacrylamide mini-gel system that provides sensitive, high-resolution analysis of native proteins and protein complexes for molecular mass estimations, and assessment of purity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 15 to 10,000 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Native |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | NativePAGE |
Invitrogen™ NativePAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 3 to 12%, 1.0 mm
The Invitrogen NativePAGE Bis-Tris Gel System is a precast polyacrylamide mini-gel system that provides sensitive, high-resolution analysis of native proteins and protein complexes for molecular mass estimations, and assessment of purity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 10,000 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 3 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Native |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NativePAGE |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ E-PAGE™ Loading Buffer 1
For use with the E-PAGE High-Throughput Protein Electrophoresis System