Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Résultats de la recherche filtrée
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Protéine | SARS-CoV-2 Spike Protein RBD |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate,Control,SA-HRP Conjugate,Assay Buffer concentrate,Wash Buffer concentrate,Substrate solution,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| CV intra-essai | <10 |
| Type de produit | ELISA |
| Type d’échantillon | Plasma,Serum |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Contenu et stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | SARS-CoV-2 Spike Protein RBD |
| Espèces hôtes | Human |
| Durée du test | 40 mins |
| Durée totale de l'essai | 1 hrs 30 mins |
| Volume d’échantillon | Plasma 5 μL, Serum 5 μL |
| Numéro d'enregistrement | Q9EQ14 |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | Biotin |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Biotinylated Detection Antibody, SAV-HRP, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Absorbance Microplate Reader |
| CV intra-essai | 8.3% |
| Type de produit | ELISA |
| Type d’échantillon | Plasma,Serum,Supernatant |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Espèces cibles | Mouse |
| Plage de l'essai | 31.3-2000 pg/mL |
| Symbole de gène | IL23A |
| À utiliser avec (application) | ELISA |
| Synonyme | JKA3 induced upon T cell activation, SGRF |
| Conditions de stockage | 2-8°C |
| Cible | IL-23 p19 |
| Sensibilité d’essai | 16.0 pg/mL |
| ID du gène (Entrez) | 83430 |
| Durée du test | 1 hr 20 min |
| Durée totale de l'essai | 4 hr 10 min |
| Volume d’échantillon | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Numéro d'enregistrement | Q63264 |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | HRP |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| CV intra-essai | 10 |
| Type de produit | ELISA |
| Type d’échantillon | Serum,Supernatant |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Espèces cibles | Rat |
| Plage de l'essai | 31.3 to 2,000 pg/mL |
| Symbole de gène | Il1b |
| À utiliser avec (application) | ELISA |
| Synonyme | Catabolin, Interleukin-1 beta, IL1F2 |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | IL-1 beta |
| Sensibilité d’essai | 4.0 pg/mL |
| ID du gène (Entrez) | 24494 |
| Durée du test | 1 hrs 20 mins |
| Durée totale de l'essai | 3 hrs 10 mins |
| Volume d’échantillon | Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Numéro d'enregistrement | P01584 |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | HRP |
| Contenus des kits | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,HRP-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| Type de produit | ELISA |
| Type d’échantillon | Plasma,Serum,Supernatant |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Espèces cibles | Human |
| Plage de l'essai | 2 to 150 pg/mL |
| Symbole de gène | IL-21 |
| À utiliser avec (application) | ELISA |
| Synonyme | Interleukin-1 beta |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | IL-1 beta |
| Sensibilité d’essai | 2 pg/mL |
| ID du gène (Entrez) | 3553 |
| Durée du test | 1 hrs 45 mins |
| Durée totale de l'essai | 24 hrs 30 mins |
| Volume d’échantillon | Plasma 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| CV intra-essai | 7.6 |
| Sensibilité d’essai | 5.5 pg/mL |
| ID du gène (Entrez) | 3082 |
| Plage de l'essai | 63 to 4,000 pg/mL |
| À utiliser avec (application) | ELISA |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Sensibilité d’essai | Lot-specific |
| ID du gène (Entrez) | 21943 |
| Plage de l'essai | Lot-specific |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| CV intra-essai | 3.6 |
| Sensibilité d’essai | 0.005 ng/ml |
| ID du gène (Entrez) | 727 |
| Plage de l'essai | 0.078 to 5.0 ng/mL |
| Numéro d'enregistrement | 17 kDa HBGF-binding protein; 17 kDa heparin-binding growth factor-binding protein; FGF-binding protein 1; FGFBP; FGF-BP; Fgfbp1; FGF-BP1; FGFBP-1; fibroblast growth factor binding protein 1; fibroblast growth factor-binding protein 1; growth factor binding protein-1; growth factor-binding protein 1; HBP17; heparin-binding growth factor binding protein |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | HRP |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| CV intra-essai | <10 |
| Type de produit | ELISA |
| Type d’échantillon | Plasma,Serum,Supernatant |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Plage de l'essai | 0.41 to 100 ng/mL |
| Symbole de gène | FGFBP1 |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | FGFBP1 |
| Sensibilité d’essai | 0.41 ng/mL |
| ID du gène (Entrez) | 64535 |
| Durée du test | 1 hrs 20 mins |
| Durée totale de l'essai | 4 hrs 45 mins |
| Volume d’échantillon | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Méthode de détection | Colorimetric |
|---|---|
| Numéro d'enregistrement | P26893 |
| Étiquette ou colorant | HRP |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| CV intra-essai | <10 |
| Type de produit | ELISA |
| Spécificité | The sandwich ELISA antibody pair detects Porcine IL-6. |
| Type d’échantillon | Plasma,Serum,Supernatant |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Famille de protéines | Cytokines & Receptors |
| Plage de l'essai | 40.96 to 10,000 pg/mL |
| Symbole de gène | IL6 |
| À utiliser avec (application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Essai | Solid-phase sandwich ELISA |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | IL-6 |
| Sensibilité d’essai | 45 pg/mL |
| Disciplines de recherche | Immunology |
| ID du gène (Entrez) | 399500 |
| Durée du test | 1 hrs 20 mins |
| Durée totale de l'essai | 4 hrs 45 mins |
| Volume d’échantillon | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Numéro d'enregistrement | P05067 |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | HRP |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Detection Antibody,Anti-IgG HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| CV intra-essai | 3.6 |
| Type de produit | ELISA |
| Marqueur génétique | Aβ 42 |
| Type d’échantillon | Cerebrospinal Fluid,Supernatant,Tissue Homogenates |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Espèces cibles | Human |
| Concentration | 15.6 to 1000 pg/mL |
| Plage de l'essai | 15.6 to 1000 pg/mL |
| Temps d’incubation | 4 hr. |
| Symbole de gène | AAA,ABETA,ABPP,AD1I,CTFgamma,CVAP,PN-II,PN2,APP |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | Amyloid beta 42 |
| Sensibilité d’essai | <10 pg/mL |
| ID du gène (Entrez) | 351 |
| Durée du test | 1 hrs 20 mins |
| Durée totale de l'essai | 4 hrs |
| Volume d’échantillon | Cerebrospinal Fluid 50 μL, Supernatant 50 μL, Tissue Homogenate 50 μL |
| Numéro d'enregistrement | CRF2-10; Crf2-s1; CRF2X; Cytokine receptor class-II member 10; Cytokine receptor family 2 member 10; cytokine receptor family II soluble 1; cytokine receptor family type 2, soluble 1; IL-22 receptor subunit alpha-2; IL22BP; Il-22 bp; Il22ra2; IL-22 RA2; IL-22 R-alpha-2; interleukin 22 receptor subunit alpha 2; interleukin 22 receptor, alpha 2; interleukin 22-binding protein; Interleukin-22 receptor subunit alpha-2; interleukin-22-binding protein; UNQ5793/PRO19598/PRO19822; ZcytoR16 |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | HRP |
| Contenus des kits | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| À utiliser avec (équipement) | Colorimetric Microplate Reader |
| CV intra-essai | <10 |
| Type de produit | ELISA |
| Type d’échantillon | Plasma,Serum,Supernatant |
| Conjugué | HRP |
| Statut réglementaire | RUO |
| Plage de l'essai | 1.64 to 400 ng/mL |
| Symbole de gène | IL22RA2 |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Cible | IL22RA2 |
| Sensibilité d’essai | 1.64 ng/mL |
| ID du gène (Entrez) | 116379 |
| Durée du test | 1 hrs 20 mins |
| Durée totale de l'essai | 4 hrs 45 mins |
| Volume d’échantillon | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
