Label Tapes
- (1)
- (6)
- (2)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (39)
- (2)
- (4)
- (3)
- (9)
- (10)
- (19)
- (1)
- (113)
- (1)
- (2)
- (100)
- (1)
- (7)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (9)
- (59)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, 1 in. wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Useful for many labeling applications—will adhere to most surfaces and can be written on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Matériau | Paper |
| Plage de températures (métrique) | -23° to +121°C |
| Quantité | 3/Pk. |
| Largeur (impériale) | 1 in. |
| Plage de températures (impériale) | -10° to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Matériau | Paper |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 4/Pk. |
| Largeur (impériale) | 0.75 in. |
| Plage de températures (impériale) | -10 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Longueur (métrique) | 13 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14 yd. |
| Format | Tape |
| Diamètre (impériale) | 1 in. |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Diamètre (métrique) | 2.5 cm |
| Plage de températures (impériale) | -10 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Largeur (métrique) | 13 mm |
|---|---|
| Format | Tape |
| Matériau | Paper |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 6/Pk. |
| Largeur (impériale) | 0.5 in. |
| Plage de températures (impériale) | -10 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape 0.5 in x 14 yds, 13mm x 13m; Red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, Rainbow Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Longueur (métrique) | 13 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14 yd. |
| Format | Tape |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Diamètre (métrique) | 1 in. I.D. |
| Plage de températures (impériale) | -10 to +250°F |
| À utiliser avec (application) | Oil resistant, Waterproof, Acid resistant and excellent for color coding |
Fisherbrand™ Self-Adhesive Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
All-purpose—even sticks to plastics during autoclaving.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type d’adhésif | Self-adhesive |
| Format | Tape |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Plage de températures (impériale) | -9 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Write-On Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sticks to glass, plastic, paper and wood.
| Couleur | White |
|---|---|
| Format | Tape |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Plage de températures (impériale) | -9 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Color-Coded Autoclavable Identification Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Instrument marking tape for easy identification and color coding items. Even sticks to PTFE.
| Longueur (métrique) | 4.8 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 16 ft. |
| Format | Tape |
| Matériau | Vinyl |
| Quantité | 1 Ea. |
| Largeur (impériale) | 0.37 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Resist Water, Oil and Acids |
Brady™ B33 Series High Adhesion Preprinted Warning Labels
Ultra Aggressive Polyester (B-483) is perfect for labeling products and general ID and can be applied to powder coated, smooth, textured or irregular surfaces.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Couleur | Black,Orange on White |
| Type d’adhésif | Permanent (Rubber-based) |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Format | Die-cut |
| Matériau | Polyester (B-483) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Étiquettes par rangée | 1 Label |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 248°F |
| Afficher le texte | WARNING |
Brady™ i5300 White Polyester Labels with Permanent Adhesive
Thermal transfer printable, permanent polyester (B-422) labels are ideal for use in all commercial and industrial applications.
| Hauteur (impériale) | 0.2 in. |
|---|---|
| Finition | Gloss |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Matériau | Polyester (B-422) |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 10,000 Labels |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 212°F |
Brady™ B33 Series High Adhesion Preprinted Danger Labels
Ultra Aggressive Polyester (B-483) is perfect for labeling products and general ID and can be applied to powder coated, smooth, textured or irregular surfaces.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Type d’adhésif | Permanent (Rubber-based) |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Format | Die-cut |
| Matériau | Polyester (B-483) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Étiquettes par rangée | 1 Label |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 248°F |
| Afficher le texte | DANGER |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
Brady™ BradyJet™ J2000 UL Continuous Listed Polyester Labels
B-2475 polyester material meets the UL 969 Standard for Marking and Labeling and is ideal for product labeling, logos, and barcode applications.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic |
| Print Technology | Ink Jet |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Matériau | Polyester (B-2475) |
| Étiquettes par rangée | 1 Label |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Couleur | White |
| Format | Continuous |
| Épaisseur (impériale) | 0.0045 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
Brady All Weather Permanent Adhesive Vinyl Labels for B30 Printers
Print multilingual headers or customize wording beyond DANGER, WARNING or CAUTION on these low-shrink vinyl, ultra-aggressive adhesive labels with color headers.
| Longueur (métrique) | 10.16 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 4 in. |
| Finition | Gloss |
| Revêtement | Vinyl |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Format | Cartridge (Label) |
| Matériau | Vinyl |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 6 in. |