Label Tapes
- (1)
- (6)
- (2)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (6)
- (8)
- (14)
- (6)
- (6)
- (2)
- (7)
- (4)
- (6)
- (13)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (52)
- (9)
- (10)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (39)
- (2)
- (40)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (9)
- (10)
- (19)
- (1)
- (113)
- (1)
- (2)
- (100)
- (1)
- (7)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (19)
- (1)
- (2)
- (9)
- (59)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (47)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
| Width (Metric) | 13 mm |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Diameter (English) | 1 in. |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 2.5 cm |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, 1 in. wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Useful for many labeling applications—will adhere to most surfaces and can be written on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Temperature Range (English) | -10° to 250°F |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23° to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape 0.5 in x 14 yds, 13mm x 13m; Red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, Rainbow Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 1 in. I.D. |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to +250°F |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Oil resistant, Waterproof, Acid resistant and excellent for color coding |
Fisherbrand™ Color-Coded Autoclavable Identification Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Instrument marking tape for easy identification and color coding items. Even sticks to PTFE.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.37 in. |
| Length (Metric) | 4.8 m |
| Length (English) | 16 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Resist Water, Oil and Acids |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Write-On Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sticks to glass, plastic, paper and wood.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Self-Adhesive Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
All-purpose—even sticks to plastics during autoclaving.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Bel-Art™ Write-On™ Paper Label Tapes
Use pencil, ball-point pen, or solvent ink marker to create labels that remain legible under the most demanding laboratory conditions. Paper label tapes resist moisture and most solvents and are great for use in low temperature applications.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Format | Roll |
| Material | Paper |
| Coating | None |
| For Use With (Application) | For use in low temperature applications |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber,Resin |
Brady™ BradyJet™ J5000 Repositionable Inkjet Vinyl Labels
The special aggressive adhesive on this Repositionable Inkjet Material stays in place when you need it to, but removes cleanly without leaving adhesive residue making it ideal for 5S and inventory applications.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.48 m |
| Color | White |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Temporary Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.254 mm |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BradyJet™ J5000 |
| Thickness (English) | 0.01 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| No. per Pack | 1 Label/Bag |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Square Corners |
| Format | Cartridge |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.007 in. |
| Temperature Range (English) | -40° to +230°F |
| Material | Polyester |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS Compliant |
| For Use With (Application) | Safety and Maintenance ID in Harsh Washdown Conditions; Indoor Use Only |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 6.25 x 4 in. (W x H) |
Brady™ BradyPrinter i5100 i7100 Rotating Self-laminating Vinyl Wire Labels
Identify your wires from any angle with B-427 Rotating Vinyl Wire Labels. Simply print your labels and then peel, fold, and wrap – they’ll rotate freely for easy ID on even closed network connections.
| Includes | Overlaminate Included |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| For Use With (Equipment) | BradyPrinter i5100; BradyPrinter i7100; THT 3 in. Core Printer |
| Color | White/Translucent |
| Temperature Range (English) | -94°F to +158°F |
| Material | Self-laminating Vinyl |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000; ASTM D 2979; ASTM G 155; UL Recognized |
| For Use With (Application) | Wire and Cable Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
Brady™ B30 Series Pre-Printed Sign Header Labels
Permanent acrylic adhesive for application in cold temperatures
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
| Description | Durable; Low Shrink; Conforms well to irregular and curved surfaces; Can Be Applied at Cold Temperature |
| Width (English) | 6.25 in. |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Color | White,Red |
| Languages | Spanish |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Safety and Maintenance ID Indoor or Outdoor Use |
| Sterility | Non-sterile |
| Size (English) | 6.25 x 4 in. (W x H) |
| Format | Cartridge |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40° to +180°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS Compliant |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Height (English) | 4 in. |