Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (46)
- (2)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (35)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (34)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Justrite™ Mini Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe, transport/ storage of oils, chemicals and cleaners
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Add storage in tight spaces by adding a Justrite Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet to your lab.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Includes | U-Loc™ handle with cylinder lock and key set, 3 Galvanized Steel shelves and 2 in. leakproof sump, dual vents, adjustable leveling feet, a grounding connector and large trilingual warning label |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Slimline storage cabinet |
| Weight (English) | 200 lb. |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Weight (Metric) | 90 kg |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When using a Sure-Grip EX Flammable Safety Cabinets, these two-door and bifold door cabinets protect workers, reduce fire risks, and improve productivity by allowing storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant, sturdy 18-gauge steel structures.
| Product Type | Can Storage Cabinet |
|---|---|
| Material | Steel (CR) |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammable liquid storage and protection |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
Eagle™ Flammables Wall-Mount Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Wall-Mount Cabinet allows you to store flammables conveniently at eye level or over work areas.
| Height (Metric) Interior | 104.14 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 9 x 40 x 41 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Dimensions (D x W x H) | 12 x 43 x 44 in. |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 12 in. |
| Depth (Metric) Interior | 22.86 cm |
| Load Bearing Capacity | 24 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Wall mount storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 30 cm |
| Depth (English) Interior | 9 in. |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 41 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Combustibles Safety Cabinet for Paint and Ink
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Sure-Grip™ EX Combustibles Safety Cabinet for Paint and Ink provides safe storage for paint, ink, other Class III combustibles.
| Height (Metric) Interior | 100.6 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Red |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | U-Loc™ handle with a cylinder lock and key set or an optional padlock, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, dual vents, leakproof door sills, adjustable leveling feet, three adjustable shelves and grounding |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 40 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Combustible safety cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet w/ 3 Shelves and 1 Self-Closing Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet, 22 gal, Manual-Close Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet is a useful tool to help follow company-established color coding practices for flammable storage.
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| Door Style | Manual-close |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Material | Steel (CR) |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Dimensions (D x W x H) | 18 x 23.25 x 65 in. |
Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 54 gal. |
|---|---|
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| Material | Steel (CR) |
| Dimensions (D x W x H) | 34 x 23.25 x 65 in. |
Eagle™ Flammable Liquid Safety Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely keep flammable liquids near work areas with the Eagle Flammable Liquid Safety Storage Cabinet.
| Includes | Grounding attachments (top and bottom vents, with baffle and cap, fitted with 2 in. pipe thread on sidewalls), three-point key lock on doors, 5cm raised, leakproof door sill contains spills and four leveling feet, flammable-keep fire away label, fusible |
|---|---|
| Product Type | Flammables Storage Cabinet (Floor Model) |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
Eagle™ Flammables Undercounter Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Undercounter Cabinet lets you save space with its convenient under-the-counter design.
| Height (Metric) Interior | 81.28 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 32 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 19 x 32 x 32 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Dimensions (D x W x H) | 22 x 35 x 35 in. |
| Width (Metric) Interior | 81.28 cm |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 22 in. |
| Depth (Metric) Interior | 48.26 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Undercounter storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 56 cm |
| Depth (English) Interior | 19 in. |
| Width (English) Exterior | 35 in. |
| Height (English) Interior | 32 in. |
JUSTRITE 90 Gallon Self-Close Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet with Manual-Closing Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet with Manual-Closing Door is a useful tool to help follow company-established color coding practices for flammable storage.
Justrite™ 19 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 19 gal. |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |