Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (46)
- (2)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (35)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (34)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Justrite™ Undercounter Cabinet
Undercounter space for safe storage of flammables provides quick access at work stations: two doors available in self close style with capacity of 22 gal. (83L) and one adjustable shelf. Yellow.
Eagle™ Flammables Undercounter Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Undercounter Cabinet lets you save space with its convenient under-the-counter design.
| Height (Metric) Interior | 81.28 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 32 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 19 x 32 x 32 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Dimensions (D x W x H) | 22 x 35 x 35 in. |
| Width (Metric) Interior | 81.28 cm |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 22 in. |
| Depth (Metric) Interior | 48.26 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Undercounter storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 56 cm |
| Depth (English) Interior | 19 in. |
| Width (English) Exterior | 35 in. |
| Height (English) Interior | 32 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet protects workers, reduces fire risks, and improves worker productivity by allowing the storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant, 18-gauge steel safety cabinets.
| Includes | U-Loc™ padlockable handle, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, sturdy SpillSlope™ shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching system and welded construction, dual vents with |
|---|---|
| Product Type | Can Storage Cabinet |
| Color | Yellow |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammable liquid storage and protection |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
Eagle™ Tower Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Tower Safety Cabinet lets you safely store safety cans and flammable liquid materials near work areas.
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
|---|---|
| Depth (Metric) Interior | 38 cm |
| Door Style | Manual-close |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 45.72 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Depth (English) Interior | 15 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ Piggyback Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to mount on top of 30- and 45 gallon Sure-Grip™ EX cabinets, these Piggyback safety cabinets can be used independently or stacked as benchtop units for added storage.
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | Flush mounted Sure-Grip™ handles with cylinder lock and key set or an optional padlock, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, dual vents with flame arresters, four adjustable self leveling feet, grounding con |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Product Type | Piggyback Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
JUSTRITE 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ Sure-Grip™ EX Combustibles Safety Cabinet for Paint and Ink
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Sure-Grip™ EX Combustibles Safety Cabinet for Paint and Ink provides safe storage for paint, ink, other Class III combustibles.
| Height (Metric) Interior | 100.6 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Red |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | U-Loc™ handle with a cylinder lock and key set or an optional padlock, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, dual vents, leakproof door sills, adjustable leveling feet, three adjustable shelves and grounding |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 40 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Combustible safety cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
JUSTRITE 90 Gallon Self-Close Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet w/ 3 Shelves and 1 Self-Closing Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet, 22 gal, Manual-Close Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet is a useful tool to help follow company-established color coding practices for flammable storage.
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| Door Style | Manual-close |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Material | Steel (CR) |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Dimensions (D x W x H) | 18 x 23.25 x 65 in. |
Justrite™ High Security Flammables Cabinets with Steel Bar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and protect costly fuels or chemicals from tampering or theft with a Justrite High Security Flammables Cabinets with Steel Bar.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 60.5 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Galvanized Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | 0.25 x 2 in. Steel bar stock, dual vents with flame arresters, 2 in. leaktight sump, grounding connector, four adjustable self leveling feet, trilingual warning label |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 45 gal. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Flammables Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Shelf Type | Adjustable |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
JUSTRITE 90 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ EN Safety Cabinets for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides 30 minutes of fire resistance with safe storage and segregation of flammables
| Description | 30 minutes fire resistance; Melamine resin, flame-resistant special plates |
|---|---|
| Material | Melamine Resin |