Eyewashes and Showers
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (8)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (8)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (2)
- (5)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel Art™ Eye Wash Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash bottle built-in eye cup provides immediate care.
| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Includes | Plastic bottle, Built-in eye cup, captive snap-on cap, Multilanguage directions |
| Flow Rate | 1 gpm |
| Product Type | Eyewash Bottle |
| Color | Natural |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Immediate Emergency Flushing of Eye Injuries |
Fisherbrand™ Faucet-Mount Personal Eyewash
Outfit your workspace with the Fisherbrand Faucet-Mount Personal Eyewash, and ideal eyeash station for laboratory applications.
Fisherbrand™ Free Standing Eyewash and Shower Station
Free Standing Eyewash and Shower Station includes a drench shower and eye wash fixture.
| Mounting | Floor |
|---|---|
| Includes | Free-standing Drench Shower and Eyewash |
| Flow Rate | 20 gpm |
| Color | Orange |
| Material | ABS Plastic |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Double Bottle Eye Wash Station
Eye wash station with a drop down front panel that allows for quick access to eyewash bottles.
Bel Art™ Eye Wash Safety Stations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eye wash safety stations offer built-in eye cup that allows user to be treated in any position and provides effective and immediate eye irrigation.
| Mounting | Wall |
|---|---|
| Flow Rate | 1 gpm |
| Color | Green |
| Material | LDPE |
Hughes 2.9 Gallon, Portable, Pressurized, Self-Contained Emergency Wash
Hughes portable eye wash offers an effective solution in locations that are unsuitable for fixed installations and should be used as a secondary safety measure to supplement plumbed in eye/face wash units
Hughes 4 Gallon, Portable, Pressurized, Self-Contained Emergency Wash
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes portable eye wash offers an effective solution in locations that are unsuitable for fixed installations and should be used as a secondary safety measure to supplement plumbed in eye/face wash units
Hughes Laboratory Combination Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Laboratory Combination Shower is ideal for laboratories, schools and general light duty indoor use and is suitable for use in applications that are not subject to the possibility of freezing or overheating
| Material (Piping Connection) | Stainless Steel |
|---|---|
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Color | Green Powder Coat |
| Material | Powder-coated Stainless Steel, Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 254 mm |
| Activation | Shower: Pull Handle, Eye and Face Wash: Push Plate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1 in. (M) NPT |
Hughes Self-Draining, Floor-Mounted Combination Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Self-Draining, Floor-Mounted Combination Shower is for use in hot climates to prevent the risk of shock and scalding from standing water overheated by solar radiation
| Height (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 44 in. |
| Material | Nylon 6, Chrome-plated Brass, Stainless Steel Mesh |
| Bowl Size (Metric) | 254 mm |
| Activation | Hand Lever |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1118 mm |
| Pressure | 29 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 12 in. |
Hughes Freeze Protected, Wall Mounted Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Freeze Protected, Wall Mounted Drench Shower is intended for use where there is a possibility of the water inside of the shower freezing due to extreme cold climates
| Height (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 40 in. |
| Color | White with Green Stripes |
| Material | Polyurethane Foam, MDPE, Nylon 6 |
| Activation | Pull Handle |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1016 mm |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1 in. (F) NPT |
| Mounting | Wall |
| Includes | 1 Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 12 in. |
Hughes Emergency Tank Shower with Eye/Face Wash with Galvanized Steel Frame
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Emergency Tank Shower with Eye/Face Wash is essential to providing safe working conditions where insufficient water pressure exists or when it is impractical to use a plumbed safety shower
| Depth (English) | 62 in. |
|---|---|
| Width (English) | 88 in. |
| Color | White, Green |
| Material | Galvanized Steel (Frame), MDPE (Tank), Heavy-duty GRP (Tank Casing and Lid), Nylon 6 (Nozzle) |
| Bowl Size (Metric) | 356 mm |
| Activation | Shower: Push Bar, Eye and Face Wash: Lift Lid Up |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 2235 mm |
| Pressure | 8 to 145 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 0.75 in. (F) NPT, 2 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Material (Piping Connection) | UPVC and Stainless Steel |
| Includes | 1 Unit |
| Flow Rate | 3 gpm |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 1575 mm |
Hughes Self-Draining, Floor-Mounted Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Self-Draining Floor-Mounted Drench Shower is for use in hot climates to prevent the risk of shock and scalding from standing water overheated by solar radiation
| Height (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 44 in. |
| Material | Nylon 6 |
| Activation | Pull Handle |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1118 mm |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Includes | 1 Self-draining Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 12 in. |
Hughes Floor-Mounted Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Floor-Mounted Drench Shower is ideal for full-body chemical exposure treatment in factories, schools, laboratories or other indoor environments where space is limited. Suitable for use in all applications not requiring an eye wash and not subject to freezing or overheating
| Height (Metric) | 305 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 44 in. |
| Material | Nylon 6 (Nozzle) |
| Activation | Pull Handle |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Width (Metric) | 1118 mm |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Includes | 1 Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 305 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 12 in. |
Hughes Freeze Protected, Floor Mount Drench Shower
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hughes Freeze Protected, Floor Mount Drench Shower is intended for use where there is a possibility of the water inside of the shower freezing due to extreme cold climates
| Height (Metric) | 1219 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 16 in. |
| Width (English) | 16 in. |
| Color | White with Green Stripes |
| Material | Polyurethane Foam Insulation, Impact Resistant Medium Density Polyethylene, Nylon 6 |
| Activation | Pull Handle |
| For Use With (Application) | Emergency Shower and Eye Wash with Water |
| Pressure | 22 to 87 psi |
| Inlet Connection (Metric) | 1.25 in. (F) NPT |
| Mounting | Floor |
| Includes | 1 Unit |
| Product Type | Safety Shower and Emergency Eye Wash |
| Depth (Metric) | 406 mm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z358.1-2014 and EN15154 Compliant |
| Height (English) | 48 in. |