Pipette Packages
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (9)
- (3)
- (8)
- (3)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (2)
- (8)
- (1)
- (6)
- (7)
- (8)
- (8)
- (72)
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Elite Pipette Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Kit provides four adjustable-volume pipettes and a stand.
Eppendorf™ Pipette Pick-a-Pack Sets
4-Pack sets available with Eppendorf Research™ plus single-channel pipettes in a variety of volume ranges.
| Catégorie | Pipette Package |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Gamme de produit | Research Plus |
| Nombre de canaux | 1 |
Gilson™ PIPETMANTM G Large Volume Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PIPETMAN G Large Volume Kit provides two pipettes for pipetting small and large volumes.
Gilson™ MyPIPETMANTM Select 4 Pipette Kit, P2, P20, P200, P1000
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The MyPIPETMANTM Select 4 Pipette Kit includes pipettes with reinforced ergonomics for optimal use in many protocols and most liquid handling tasks in molecular biology, immunology and cell culture. Included are the most commonly used pipettes: P2, P20, P200, and P1000; plus tips and accessories.
Gilson™ PIPETMANTM L Micro-volume Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PIPETMANTM L Micro-volume Kit is designed for molecular biology applications.
Sartorius Proline Plus Mechanical Pipette Multipacks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Multipacks combine a set of Proline Plus single-channel mechanical pipettes with matching tip trays and useful accessories. Sartorius Proline Pus Mechanical Pipette Multipacks provides best alternative to replace your used mechanical pipettes.
| Type de filtre | Safe-Cone Filter |
|---|---|
| Cônes compatibles | Optifit Tips |
| Catégorie | Mechanical Pipette Multipacks |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Garantie | 2 Years |
| Surveillance des rayons UV | UV resistant |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Modèle | Proline Plus |
| Gamme de produit | Proline Plus |
Corning™ Lambda™ EliteTouch™ Pipettor Starter Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Corning™ Lambda™ EliteTouch™ Pipettor Starter Kit has been engineered to provide the highest levels of ergonomics, accuracy, and precision.
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F2 Good Laboratory Pipetting (GLP) Kits
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Enjoy the convenience of having a variety of Finnpipette™ F2 single channels packaged together, in a range of volumes, with compatible Finntip pipette tips and a pipette stand to support good laboratory pipetting in your lab
| Couleur | Assorted |
|---|---|
| Catégorie | GLP Kit |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Modèle | F2 |
| Gamme de produit | Finnpipette F2 |
Gilson™ PIPETMANTM 4-Pipette Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
GilsonTM PIPETMANTM 4-Pipette Kit features a redesigned piston mechanism that reduces the force needed to aspirate and dispense liquids.
Gilson™ PIPETMANTM L Pipette Starter Kits
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PIPETMANTM L starter kits provide pipettes covering volume transfers from 0.2 to 1000 μL, which will tackle most laboratory needs. The PIPETMANTM L pipettes improve on the legendary PIPETMANTM Classic with a newly designed body for enhanced comfort and a state-of-the-art volume-locking mechanism for precision.
| À utiliser avec | Manual Liquid Handling |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Certifications/Conformité | ISO 8655 |
| Catégorie | Pipette Kit |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Espacement de cônes réglable | No |
| Largeur (impériale) | 12.01 in |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Programmabilité | No |
| Gamme de produit | Pipetman L |
| Nombre de canaux | 1 |
Axygen™ Axypet™ Pro Pipettor Starter Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Corning™ Axygen™ Axypet™ Pro Pipettors are engineered to provide the highest levels of comfort, accuracy, and precision.
Corning™ Lambda Plus Pipettor Starter Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for laboratories which are about to replace their old set of pipettors, and for customers who want to get a new set of pipettors which cover the most commonly used volumes
Gilson™ PIPETMANTM Starter Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides greater pipetting comfort without compromising accuracy and precision. GilsonTM PIPETMANTM Starter Kit is an economical solution for daily pipet users with concerns for the susceptibility of Repetitive Strain Injury (RSI).
Gilson™ PIPETMANTM Microvolume Starter Kit
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimizes the pipetting steps during a laboratory experiment protocol, providing accuracy and precision. PIPETMANTM Microvolume Starter Kit is dedicated to laboratory staff of diagnostics and biotech laboratories who are concerned about Repetitive Strain Injuries (RSI.)
Sartorius Tacta™ Mechanical Pipet Multipacks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Multipacks combine a set of Tacta single-channel mechanical pipets with matching tip trays and useful accessories. Sartorius Tacta Mechanical Pipet Multipacks provides best alternative to replace your used mechanical pipets.
| Longueur (métrique) | 138 mm (1-channel, 1000μL); 240 mm (8-channel, 300μL) |
|---|---|
| Cônes compatibles | Sartorius Tips |
| Catégorie | Mechanical Pipette Multipacks |
| Jetable | Reusable |
| Affichage | Four-digit volume display |
| Stérilité | Non-sterile |
| Garantie | 2 Years |
| Surveillance des rayons UV | High |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Modèle | Tacta |
| Poids (métrique) | 79 g (1-channel, 1000μL); 138 g (8-channel, 300μL) |
| Gamme de produit | Tacta |