Manual Multichannel Pipettes
- (17)
- (136)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (141)
- (1)
- (1)
- (2)
- (40)
- (19)
- (3)
- (10)
- (28)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (14)
- (10)
- (25)
- (10)
- (12)
- (4)
- (1)
- (43)
- (12)
- (2)
- (1)
- (10)
- (24)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (18)
- (12)
- (1)
- (19)
- (74)
- (9)
- (8)
- (4)
- (3)
- (117)
- (20)
- (14)
- (260)
- (23)
- (13)
- (1)
- (5)
- (22)
- (44)
- (3)
- (10)
- (4)
- (27)
- (8)
- (7)
- (28)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (86)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Elite™ Variable Volume, Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
New, improved ergonomic design provides newly designed finger rest and index finger and hand support for maximum comfort
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Variable Volume Pipette |
| For Use With | SureOne Pipette Tip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipettes Trade-In Promo
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tip 500 to 5000 μL |
| Color | Blue |
| System Type | Metal Ejector |
| Volume (Metric) | 100 to 1200 μL |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips D1200, DF1200ST |
| Model | Pipetman™ L |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for performance and comfort, PIPETMANTM L Multichannel Pipette comes in a comprehensive range of models, adapted to your needs in the lab. Comfortable, precise, accurate, and reliable, PIPETMANTM L variable volume multichannel models offer optimized performance across channels for uniform sample delivery and are perfect solutions when pipetting on microplates.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Manual Liquid Handling |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Compatible Tips | Most major brands |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipette Trade-In PROMO
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in your used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
DWK Life Sciences Wheaton™ Socorex Acura™ Multichannel Micropipettors Trade-In PROMO
Fast and easy calibration reduces pipettor downtime.
| Type | Micropipette |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| Compatible Tips | Wheaton precision micropipette tip, universal fit tip |
| Autoclavable | Autoclavable |
Axygen™ Axypet™ Pro 8 Multi-Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Axygen™ Axypet™ Pro Pipettors are engineered to provide the highest levels of comfort, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 |
| Number of Channels | 8 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Axypet Pro |
Axygen™ Axypet™ Pro 12 Multi-Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Axygen™ Axypet™ Pro Pipettors are engineered to provide the highest levels of comfort, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 |
| Number of Channels | 12 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Axypet Pro |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhanced from the legendary PIPETMANTM Classic with a newly designed body for improved comfort and a state-of-the-art volume-locking mechanism for precision.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tip 500 to 5000 μL |
| Width (English) | 5.98 in |
| Color | Blue |
| System Type | Metal Ejector |
| Volume (Metric) | 100 to 1200 μL |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips D1200, DF1200ST |
| Model | Pipetman™ L |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Sartorius Proline™ Plus Multichannel Mechanical Pipette, Trade-In
Proline™ Plus Multichannel Mechanical Pipettes are designed with comfort, durability and streamlined workflow in mind. Top features include its comfortable, reliable liquid handling, durable construction. It is easy to maintain/clean, and is fully autoclavable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 3 Year |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Mechanical Pipette |
| Compatible Tips | Universal Design, Safetyspace, Optifit |
| Certifications/Compliance | CE |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | Yes |
| Programmability | No |
| Product Line | Proline Plus |
Gilson™ PIPETMANTM Multichannel Trade-In PROMO
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in your used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 38 mm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Description | Adjustable Volume |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Metal Ejector |
| Width (Metric) | 152 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | Diamond Tips |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 1.5 in |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Multichannel Pipettes with Printed Text
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Identify your pipette to avoid risk of contamination by dedicating it to a specific liquid or workflow step and improving your lab's Lean Management process.
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Type | Mechanical Pipette |
| Width (English) | 5.98 in |
| Compatible Tips | Diamond Tips, Amplipur Tips |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
BIOTIX™ xPIPETTE Ergonomic 12-Channel Pipettes
Biotix™ xPIPETTE Ergonomic 12-Channel Pipettes utilize patented ejection technology to reduce fatigue, making it the top choice for improving laboratory ergonomics. Designed with durable and lightweight components, xPIPETTE produces precise and accurate liquid transfer while maintaining hand comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Finger Style | Ergonomic |
| For Use With | Pipette Tips |
| Material | PVDF |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 12 |
| Compatible Tips | Biotix xTIP4, Rainin LTS |
| Model | Biotix xPIPETTE |
| Certifications/Compliance | ISO 8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | xPIPETTE |
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F2 Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this multichannel pipette for highly demanding applications where robustness and durability are essential.
| Type | Pipette |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Finnpipette™ F2 |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Multichannel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ergonomic, safe, and reliable, MyPIPETMANTM Select offers volume setting choice and optional handle personalization for optimal use in various protocols.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
| Type | Multichannel Adjustable Volume Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |