Cold Resistant Gloves
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (7)
- (24)
- (6)
- (6)
- (25)
- (13)
- (6)
- (18)
- (2)
- (2)
- (7)
- (13)
- (1)
- (43)
- (20)
- (8)
- (4)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (32)
- (3)
- (4)
- (1)
- (31)
- (91)
- (7)
- (4)
- (16)
- (28)
- (40)
- (1)
- (4)
- (4)
- (5)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (15)
- (1)
- (16)
Résultats de la recherche filtrée
Ansell ActivArmr™ 97-631 Cold-Resistant Two-Layer Gloves
Two-Layer gloves feature a unique combination of warmth, dexterity, and flexibility, allowing the user feel everything but the cold.
| Longueur (métrique) | 25 to 28.5 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 9.8 to 11.2 in. |
| Couleur | Black |
| Type de manchette de gant | Knit |
| Niveau de résistance à l'abrasion (ANSI) | ANSI 3 |
| Matériau | Acrylic, Nylon, PVC |
| Indice de résistance aux coupures | ANSI A2 |
| Matériau de revêtement | Acrylic, Nylon |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category ll; REACH Compliant; EN51112X, EN 388:2231B |
| À utiliser avec (application) | Construction, outdoor winter use, cold storage, utilities |
Thermo Scientific™ Tempshield™ Cryo Gloves - Wrist Length
Multi-layered construction allows for thermal protection, flexibility, and dexterity which are essential features when function is important and safety is critical. High performance, thermal inner lining wicks moisture away from hands, maintaining comfort over extended periods.
| Longueur (métrique) | 30.5 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 12 in. |
| Couleur | Blue |
| Aperçu général | Wrist Length |
| À utiliser avec (application) | Handling Samples from Ultra Low Temperature and Cryogenic Storage |
Thermo Scientific™ Tempshield™ Cryo Gloves - Mid-Arm Length
Multi-layered construction allows for thermal protection, flexibility, and dexterity which are essential features when function is important and safety is critical. High performance, thermal inner lining wicks moisture away from hands, maintaining comfort over extended periods.
| Longueur (métrique) | 35.6 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14 in. |
| Couleur | Blue |
| Main | Specific |
| Aperçu général | Mid-Arm Length |
| À utiliser avec (application) | Handling Samples from Ultra Low Temperature and Cryogenic Storage |
Ansell ActivArmr™ 97-681 PVC-Coated Cold Resistant Waterproof Gloves
An insulating acrylic liner combined with RIPEL™ Technology helps to keep hands dry and warm for an extended period of time. PVC coating enhances grip capabilities and remains flexible, even in the coldest conditions.
| Température (impériale) min. | -15°F |
|---|---|
| Niveau de résistance à l'abrasion (ANSI) | ANSI 3 |
| Type de produit | Cold-resistant Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Température (métrique) minimale | -25°C |
| Finition extérieure | No Texture |
| À utiliser avec (application) | Food Processing, Infrastructure Maintenance, and Oil/Gas |
| Séries | ActivArmr™ 976-81 |
| Couleur | Blue |
| Norme EN388 | 2231B |
| Type de manchette de gant | Gauntlet |
| Indice de résistance aux coupures | ANSI A2 |
| Matériau de revêtement | Acrylic |
| Main | Specific |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
Ansell ActivArmr™ 78-150 Glove Liners
Seamless thermal insulation glove liners offer comfortable hand protection in cold, damp conditions.
Ansell ActivArmr™ 23-193 Heavy Duty Foam-Insulated PVC-Coated Gloves
PVC coating remains flexible, and helps users maintain a secure grip in even the lowest temperatures.
Ansell ActivArmr™ 80-400 Crinkle Latex-Coated Insulated Gloves
Thermal acrylic liner combined with naturally insulating latex coating provides protection from temperatures down to -30°C (-22°F) for short periods of time.
| Jauge du fil | 7 |
|---|---|
| Température (impériale) min. | 5°F (Extended), -22°F (Intermittent) |
| Niveau de résistance à l'abrasion (ANSI) | ANSI 4 |
| Type de produit | Cold-resistant Gloves |
| Matériau | Acrylic,Latex |
| Température (métrique) minimale | 15°C (Extended), -30°C (Intermittent) |
| À utiliser avec (application) | Construction, Shipping/Receiving, and Outdoor Winter Use |
| Séries | 80-400 |
| Couleur | Hi-vis Yellow |
| Indice de résistance aux coupures | ANSI A3 |
| Doublure | Lined |
| Matériau de revêtement | Crinkled latex |
| Température (métrique) maximale | 250°C (≤15 sec.) |
| Conception de la prise | Crinkle Finish |
| Main | Specific |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| Chloré | No |
Thermo Scientific™ Tempshield™ Cryo Gloves - Elbow Length
Multi-layered construction allows for thermal protection, flexibility, and dexterity which are essential features when function is important and safety is critical. High performance, thermal inner lining wicks moisture away from hands, maintaining comfort over extended periods.
| Longueur (métrique) | 45.7 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 18 in. |
| Type de produit | Waterproof Cryogenic Gloves |
| Aperçu général | Elbow Length |
| À utiliser avec (application) | Cryogenic Preservation |
Ansell ActivArmr™ 97-011 Nitrile-Coated Acrylic-Lined Cold Weather Gloves
Hi-Viz Gloves feature a 2-ply acrylic brushed liner to keep hands warm in extremely cold conditions down to -20°C. Double-dipped nitrile coating features a sandy finish for enhanced grip capabilities in wet or dry conditions.
| Jauge du fil | 10 |
|---|---|
| Température (impériale) min. | -4°F |
| Séries | 97-011 |
| Couleur | Hi-vis Orange |
| Sans latex | No |
| Niveau de résistance à l'abrasion (ANSI) | ANSI 4 |
| Matériau | Polyester |
| Indice de résistance aux coupures | ANSI A2 |
| Matériau de revêtement | Acrylic |
| Main | Specific |
| Température (métrique) minimale | -20°C |
| À utiliser avec (application) | Cold Storage, Construction, Logistics, Maintenance, and Product Shipping/Transport/Delivery |
Thermo Scientific™ Tempshield™ Cryo Gloves - Mid-Arm Length
Multi-layered construction allows for thermal protection, flexibility, and dexterity which are essential features when function is important and safety is critical. High performance, thermal inner lining wicks moisture away from hands, maintaining comfort over extended periods.
| Longueur (métrique) | 35.5 to 38 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14 to 15 in. |
| Type de produit | Waterproof Cryogenic Gloves |
| Aperçu général | Mid-Arm Length |
| À utiliser avec (application) | Cryogenic Preservation |
Thermo Scientific™ Tempshield™ Cryo Gloves - Elbow Length
Multi-layered construction allows for thermal protection, flexibility, and dexterity which are essential features when function is important and safety is critical. High performance, thermal inner lining wicks moisture away from hands, maintaining comfort over extended periods.
| Longueur (métrique) | 45.7 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 18 in. |
| Couleur | Blue |
| Main | Specific |
| Aperçu général | Elbow Length |
| À utiliser avec (application) | Handling Samples from Ultra Low Temperature and Cryogenic Storage |
National Safety Apparel™ Water Resistant Elbow Length Cryogenic Gloves
Gloves provide protection from ultra-cold environments in research labs, frozen food processing, dry ice blasting, and more.
| Longueur (métrique) | 45.7 cm |
|---|---|
| Type de produit | Cryogenic Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Finition extérieure | Smooth |
| À utiliser avec (application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Séries | G99CRBER_ _EL |
| Longueur (impériale) | 18 in. |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Slip-on |
| Doublure | Lined |
| Matériau de revêtement | 3M™ Thinsulate™ |
| Main | Specific |
| Aperçu général | Elbow Length |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
| Chloré | No |
| Gamme de produit | Water Resistant Cryogenic Gloves |
MAPA™ Cryokit 550 Waterproof Cryogenic Gloves - 22 in.
Multiple layers of polyester fleece insulation provide protection in cryogenic environments down to -190°C. An Inner Polyolefin Porelle™ membrane keeps hands dry, while still allowing air to flow.
| Longueur (métrique) | 55.9 cm |
|---|---|
| Séries | CRYKIT550 |
| Longueur (impériale) | 22 in. |
| Couleur | Blue |
| Type de produit | Waterproof Cryogenic Gloves |
| Matériau de revêtement | Polyester Fleece |
| Main | Specific |
| Température (métrique) minimale | -190°C |
| À utiliser avec (application) | Laboratory Testing, Sample Transportation, and Cryogenic Storage |
National Safety Apparel™ Water Resistant Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
Gloves provide protection from ultra-cold environments in research labs, frozen food processing, dry ice blasting, and more.
| Longueur (métrique) | 38 cm |
|---|---|
| Type de produit | Cryogenic Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Finition extérieure | Smooth |
| À utiliser avec (application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Séries | G99CRBER_ _MA |
| Longueur (impériale) | 15 in. |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Slip-on |
| Doublure | Lined |
| Matériau de revêtement | 3M™ Thinsulate™ |
| Main | Specific |
| Aperçu général | Mid-Arm Length |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
| Chloré | No |
| Gamme de produit | Water Resistant Cryogenic Gloves |
National Safety Apparel™ SaferGrip™ Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
Gloves offer thermal protection against liquid nitrogen splashes and other cold temperature tasks. SaferGrip™ silicone-coated palm enhances grip and durability.
| Longueur (métrique) | 38 cm |
|---|---|
| Type de produit | Cryogenic Gloves |
| Matériau | Nylon |
| Finition extérieure | Smooth |
| À utiliser avec (application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Séries | G99CRSGP_ _MA |
| Longueur (impériale) | 15 in. |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Slip-on |
| Doublure | Lined |
| Matériau de revêtement | 3M™ Thinsulate™ |
| Zone enduite | Palm |
| Main | Specific |
| Aperçu général | Mid-Arm Length |
| Certifications/Conformité (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 3, EN 511 Convective Cold Performance Level 3, EN 388 Abrasion Level 4 |
| Chloré | No |
| Gamme de produit | SaferGrip Cryogenic Gloves |