Personal Protective Equipment
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Couleur | White |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Cotton |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Snaps |
| Sexe | Unisex |
| Nbre de poches | 3 |
| Type de collier | Standard Pointed |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| Finition externe | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Longueur (métrique) | 245 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Matériau | Nitrile |
| Jetable | Single-use |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Longueur (impériale) | 9.6 in. |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Black |
| Poudré | Powder Free |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100 Gloves/Box |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Épaisseur (métrique) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| Finition externe | Fingertip Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Spunbond Polypropylene |
| Type de produit | Bouffant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Bouffant Cap Only |
| Structure | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Modèle | Round |
| Résistance | MD = 35N, CD = 23N |
| À utiliser avec (application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
Ritmed™ DisTech™ Isolation Gown
Isolation gowns feature thumb loop cuffs to keep sleeves in place. Not ISO-rated.
| Type de manchette | Thumb Loop |
|---|---|
| Couleur | Yellow |
| Sans latex | Yes |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Isolation Gown |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de manchon | Long Sleeve |
| Type de bouchon | Over-the-Head |
| Sexe | Unisex |
| Comprend | 50 Gowns/Cs. |
| Nbre de poches | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Sleeve
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tyvek sterile sleeves provides a barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash.
| Longueur (impériale) | 18 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM F2101 |
| Type de manchette | Elastic |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Tyvek |
| Stérilité | Sterile |
| Dimensions | Standard |
| Modèle | IC501B |
Ansell AlphaTec™ 38-514 Chemical Resistant Butyl Gloves
Thin butyl glove provides resistance to aggressive chemicals including solvents and strong acids.
| Longueur (métrique) | 35.5 cm |
|---|---|
| Taux d’abrasion ANSI | ANSI 3 |
| Grip Design | Rough |
| Applications | Industrial |
| Type de produit | Butyl Gloves |
| Matériau | Butyl |
| EN ISO 374-1 CODES DE LETTRES CHIMIQUES | ABCIKMPST |
| Certifications / conformité (Europe) | CE 0493, EN 1149, EN 16350, EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| À utiliser avec (application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, handling acids, alkalies, salts and ketones |
| Longueur (impériale) | 14 in. |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| Couleur | Black |
| Norme EN388 | EN 388:1000X, EN 388:1000 |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Doublure | Unlined |
| Latex Free | Yes |
| Épaisseur (métrique) | 0.35 mm |
| EN ISO 374-5 | Bacteria, Fungi only |
BlueMed IRIS Shoe Covers
Disposable shoe covers are made of a proprietary fabric that offers a balance between strength, anti-skid, fluid resistance, and wear resistance.
| Couleur | Light Blue |
|---|---|
| Type de produit | Controlled Environments Shoe Covers |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polypropylene,Polyethylene |
| Type de couture | Ultrasonically Welded |
| Stérilité | Non-sterile |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Type de bouchon | Elastic Ankle |
| Latex Free | Yes |
| Résistance | Liquid |
| Poids (métrique) | 60 gsm |
| À utiliser avec (application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production or Labs |
| Type de semelle | Anti-skid |
Medicom™ Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves
Ocean Pacific™ Ninja™ Fully Textured Nitrile Medical Examination Gloves. This glove provides grip, puncture resistance and protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments. Chemo tested and fentanyl safe. Accepted by Health Canada for food handling.
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Accelerator Free | No |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Couleur | Blue |
| Type de manchette de gant | Beaded |
| Poudré | Powder Free |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Latex Free | Yes |
| AQL | 1.5 |
| Finition externe | Fingertip Textured |
DuPont™ Tyvek™ 400 FC Boot Covers
Boot covers feature a Tyvek 400 FC skid-resistant friction coating for added slip protection.
Epredia™ UltraFIT™ Nylon Laboratory/Cleanroom Glove Liners
Pre-shrunk nylon glove liners protect extra-sensitive hands from irritation and occlusion of the skin associated with frequent gloving.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type de manchette de gant | Knit |
| Matériau | Nylon |
| Jetable | Reusable |
| Hand | Ambidextrous |
AlphaProTech Critical Cover™ SureGrip™ Shoe Covers
Shoe covers with serged seams are constructed from a durable material with inherent anti-skid properties for dry environments. Also available in conductive styles for ESD concerns.
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Type de produit | Controlled Environments Shoe Covers |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | SureGrip™ |
| Type de couture | Serged |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Elastic Ankle |
| Type de semelle | Non-skid |
3M™ N95 Healthcare Particulate Respirators and Surgical Masks, 1860 Series
Disposable respirators provide protection against certain airborne biological particles. Fluid resistant to splash and spatter of blood and other infectious material.
| Type de filtre | Surgical N95 |
|---|---|
| Certifications (OSHA) | OSHA 1910.134 |
| Certifications/Conformité | ASTM F2101, ASTM F1862 |
| Résistant à | Fluid 120 mmHg |
| Sans latex | Yes |
| Matériau du couvre-nez | Aluminum |
| Facteur de protection assigné (APF) | 10 |
| Type de produit | Healthcare Particulate Respirator and Surgical Mask |
| Matériau | Polypropylene, Polyester |
| Jetable | Single-use |
| Certifications (CSA) | Health Canada Class I Medical Device |
| Type de couvre-nez | Adjustable Nose Clip |
| Efficacité de filtre | 99% |
| Design Type | Cup/Molded |
| Type d’aérosol | N - Not Resistant to Oil |
| Matériau du serre-tête | Braided Polyisoprene |
| Certifications (NIOSH) | NIOSH 42 CFR 84, N95, approval number: TC-84A-0006 |
| Avec soupape d’expiration | No |
| Stérilité | Non-sterile |
| Strap Attachment Type | Braided and Stapled Headbands |
| Durée de conservation | 5 years from date of manufacture |
| FDA Cleared Surgical Mask | Yes |
3M™ E-A-Rsoft™ FX™ Ear Plugs
FX™ ear plugs feature a bell shape and super-soft, slow-recovery foam to effectively seal the ear canal and help provide reliable hearing protection. Flared end helps make fitting and removal easier.
| Taux de réduction sonore (NRR) | 33 dB |
|---|---|
| Couleur de la fiche | Yellow |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Plug Shape | Bell |
| Dimensions | Universal |
| Matériau du bouchon | Foam |
| Metal Detectable | No |
| Haute visibilité | Yes |
| Type d’emballage | Poly bag |
| CSA Z94.2 | Class AL |