Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Medicom™ AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. These affordable gloves provide healthcare professionals with hand protection for handling chemotherapy drugs. High-quality nitrile won’t compromise tactile sensitivity and ensure a secure grip.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell HyFlex™ 11-618 Extra Thin Polyurethane Coated Nylon Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Light duty, 18-gauge gloves offer tactility and dexterity with a 0.8 mm polyurethane-coating for an improved grip and additional abrasion resistance.
| Series | 11-618 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Blue |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, Machinery/Equipment Operation, and Metal Fabrication |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
BlueMed IRIS Shoe Covers
Disposable shoe covers are made of a proprietary fabric that offers a balance between strength, anti-skid, fluid resistance, and wear resistance.
| Resistance | Liquid |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Ultrasonically Welded |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | Light Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene,Polyethylene |
| For Use With (Application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production or Labs |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 60 gsm |
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Width (English) | 35 in. |
| Color | Blue |
| Material | Vinyl |
| Width (Metric) | 88.9 cm |
BlueMed COSMIC Shoe Covers
Shoe covers are made with a multi-layer fabric to provide water resistance and anti-skid properties and are ideal for labs and cleanroom environments.
| Resistance | Liquid |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Ultrasonically Welded |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyethylene, Polypropylene,Polyethylene |
| For Use With (Application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production, Labs, Cleanrooms |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 60 gsm |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Front Snap Cleanroom Frocks, High Mandarin Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleanroom frocks feature a high mandarin collar with snap for a secure fit and provides an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Set-in Sleeve |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | High Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Sleeve
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek sterile sleeves provides a barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Size | Standard |
| Length (English) | 18 in. |
| Model | IC501B |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | ASTM F2101 |
| Sterility | Sterile |
Hourglass International™ HandPRO™ RoyalTouch300™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Uniquely designed to provide protection with tactile sensitivity. Nitrile gloves are properly contoured to deliver unsurpassed strength, chemical resistance, and comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | HandPRO™ RoyalTouch300™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, Complies with European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM F1671, EC Certificate 0321.10015-01.E00-00 (Type B, CE 0321), FDA CFR 21 177.2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |