HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (702)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ TA Stainless Steel Thermal Desorption Tube
Sealed with Brass Endcaps
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ GR Thermal Desorption Tube, Particle Size: 60/80 Mesh
Suitable for US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, and TO-17
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax GR Graphitized Porous Polymer (60/80) |
| Description | Pre-conditioned/Sealed with Brass Endcaps |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | US EPA: TO-1, TO-2, TO-3, TO-17 |
| Product Line | Tenax |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ C610H, 6% Crosslinked HPLC Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ C-610H, 6% crosslinked HPLC columns are prepared specifically for the analysis of organic acids. They are also used in the separation of acetic, propionic, butyric, formic, malic, citric, succinic, lactic, and other acids using a simple isocratic mobile phase and minimal sample preparation.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ Ca, 6% Crosslinked HPLC Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ Ca, 6% crosslinked HPLC column has been used for the analysis of cephalosporin C, glucose, and fructose using normal-phase high-performance liquid chromatography (HPLC), after the batch fragmentation of cephalosporin C by a pure culture, Cephalosporium acremonium.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 HPLC Column, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | PFP (Pentafluorophenyl) |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Matrix | PFP (Pentafluorophenyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | Discovery |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ WAX-NP3 Weak Anion Exchange Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Weak Anion Exchange |
| Phase | Anion Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Weak Anion Exchange Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Anion Exchange HPLC |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ C18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Use Discovery™ C18 for any method that specifies a C18. The exceptional peak shape, reproducibility, and stability make it the column of choice for all C18 methods from demanding to routine.
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (Octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 200 m2/g |
| Product Line | Discovery |
TSKgel™ Amide 80 HPLC Column, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Amide-80 columns are used for the analysis of saccharides, glycans, oligosaccharides, peptides and polar compounds from natural products.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Carbamoyl |
| Temperature | 50°C |
| Phase | HILIC |
| Matrix | Spherical Silica |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Max. Pressure | 150 bar |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L68 |
Thermo Scientific™ Accucore™ Narrow Selectivity Kits
Verify optimum selectivity of Thermo Scientific™ Accucore™ HPLC columns over a narrow range.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Stationary Phase | aQ C18, C18, RP-MS |
| For Use With | UHPLC |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| Column Format | Analytical Column Kit |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CLC-L Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ideal for analysis of hydroxy acids, like lactic, malic, tartaric and mandelic acids, amino acids, other amines and bi-functional racemates, like amino alcohols.
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCJ HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCJ (cellulose 4-methylbenzoate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohydrate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Cellulose 4-methylbenzoate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cellulose 4-methylbenzoate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ C18 UHPLC Columns
Use for high-pressure applications, such as the Vanquish UHPLC system's extended pressure capabilities, for greater power of separation, speed, and throughput.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 2.2 μm |
| Carbon Load | 18% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2 to 8 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Kromasil Silica HPLC Column, 60 Å, 5 μm Particle Size
For separation of small molecules from analytical to process scale.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Matrix | Silica Phase |
| Product Line | Kromasil |
TSKgel™ ODS-120A HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120A columns contain 150 Å pore size silica particles. The exclusion limit of 10,000 Da makes TSKgel™ ODS-120A columns a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and environmental samples such as poly-aromatic hydrocarbons.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Solvents | 0 to 100% organic solvent |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 0°C to 45°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Spherical Silica |
| Length (Metric) | 30 cm |
| Endcapped | No |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |