Gas Manifolds
- (9)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (16)
- (1)
- (8)
- (19)
Résultats de la recherche filtrée
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Airless-ware™ Vacuum Flask
Facilitates heating, stirring and solvent stripping without impairing ease of liquid and solid transfer
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves
Grease-free operation
| Type | Double Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Diamètre (métrique) externe | 0.88 cm |
| Comprend | PTFE valves, 4mm PTFE vacuum valves, Grease-free operation, 0.5 in. medium wall tubing |
| Tubulure à parois (métrique) | 1.27 cm |
| Tubulure à parois (impériale) | 0.5 in. |
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with Glass Plugs
All-glass manifolds for connecting inert gas and vacuum sources
| Type | Double Manifold |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Comprend | 0.5 in. Medium wall tubing, stopcocks, 4mm bore Glass, lower vacuum chamber, 2 hose connections |
| Tubulure à parois (métrique) | 1.27 cm |
| Tubulure à parois (impériale) | 0.5 in. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves Sealed at a 45° Angle
Valves sealed at 45° angle for easier manipulation.
Synthware™ Vacuum Manifold, Double Bank
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum Manifold, Double Bank with forward facing high vacuum valves allow easy operation of manifold inside of a fume hood. Main parts are spaced 100 mm center to center. Adapter components or stoppers are available and have to be ordered separately.
Synthware™ Inert Gas/Vacuum Double Bank Manifold
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
General purpose double bank manifold for use with vacuum and inert gas. Supplied with 0 to 4 mm high vacuum valves for grease-free operation. Both banks are made from 22 mm medium wall tubing and have all banks open. Ports are spaced 100 mm center to center and have an O.D. of 10 mm.
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left, Rear Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Type | Vacuum/Inert Gas Double Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Hollow All Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front Left, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left/Right, Rear/Left Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Type | Vacuum/Inert Gas Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear Left Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Solid Glass Stopcocks, Front Left/Right, Rear Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stainless Steel Retention Clips to ensure stopcocks stay in place.
| Type | High Vacuum Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Solid Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left/Right, Rear/Right Hose Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Type | Vacuum/Inert Gas Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Vacuum Manifold with PTFE Stopcocks, Right Side Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PTFE stopcocks eliminate the need for grease.
| Type | Vacuum Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | PTFE Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Right Side Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Right, Rear Left Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Type | Vacuum/Inert Gas Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front Right, Rear Left Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left/Right and Rear Left/Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Type | Vacuum/Inert Gas Double Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear L/R Hose Connection |
Synthware™ Vacuum Manifold with High Vaccum Valves, Left Side Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PTFE High Vacuum valves eliminate the need for grease.
| Type | Vacuum Manifold |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Comprend | High Vacuum Valve Plugs |
| Taille du port (métrique) | 0 to 4 mm Stopcock Bore |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Left side hose connection |