Chromatography Tubing
- (3)
- (34)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (117)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (8)
- (22)
- (12)
- (7)
- (18)
- (41)
- (13)
- (31)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (4)
- (7)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (3)
- (7)
- (12)
- (2)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (11)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (4)
- (8)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel Tubing Kit
Contains (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing
| Includes | (10) 5 cm and (10) 10 cm pieces of tubing |
|---|---|
| Type | Tubing |
| Overall Length (Metric) | 5, 10 cm |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ PEEKsil™ Tubing
Fused silica tubing sheathed in PEEK polymer, with an effective outer diameter
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Polymer-sheathed Fused Silica |
| For Use With (Application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Cleaned Copper Tubing, Length: 50 ft.
Solvent-washed to ASTM B-280 specifications
| Description | Solvent-Washed to ASTM B-280 Specifications |
|---|---|
| Material | Copper |
| Overall Length (English) | 50 ft. |
| For Use With (Application) | GC Plumbing Applications |
MilliporeSigma™ Supelco™ Premium Grade 304 Stainless Steel Tubing
Specially cleaned to ensure inertness; use for sensitive GC-MS applications
| Type | Tubing |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (304) |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | GC-MS |
MilliporeSigma™ Supelco™ Stainless Steel 1/16 in. Capillary Tubing, Length: 0.5 m
Use to connect the column to the detector compartment in a capillary gas chromatographic setup
| Type | Capillary Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 0.5 m |
| Diameter (English) Outer | 1/16 in. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| Includes | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
|---|---|
| Type | Tubing |
| For Use With | 10-32 Coned Receiving Ports |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 19,000 psi (1,310 bar) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Intermediate Polar Fused Silica Tubing
Ideal for use with injection solvents such as acetone, methylene chloride (dichloromethane), and toluene
| Type | Tubing |
|---|---|
| For Use With | Injection Solvents Such as Acetone, Methylene Chloride (Dichloromethane), and Toluene |
| Material | Silica |
| For Use With (Application) | Use as Transfer Lines, Guard Columns, Retention Gaps, or Custom Columns |
MilliporeSigma™ Supelco™ MarvelX™ UHPLC Connection Systems PEEK Lined Stainless Steel Tubing
Expertly designed for easier routing throughout instruments, with consistent performance and superior reusability
| Includes | Tubing, Stainless Steel Finger Tight Fittings (2) |
|---|---|
| Type | Tubing |
| Description | PEEK-lined |
| For Use With | 10-32 Coned Receiving Ports |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 19,000 psi (1,310 bar) |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 50°C |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | Connecting Pump to Reservoirs |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
| Type | Tubing |
|---|---|
| Description | Untreated |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Non-Polar Fused Silica Tubing
Ideal for use with injection solvents such as alkanes, carbon disulfide, and ethers
| Type | Tubing |
|---|---|
| For Use With | Injection Solvents Such as Alkanes, Carbon Disulfide, and Ethers |
| Material | Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Tubing
For use in automatic analyzers, post column reactions, preparative scale systems, in-stream sampling devices, and when monitoring physiologically important compounds
| Type | Tubing |
|---|---|
| Max. Operating Temperature (Metric) | 200°C |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Maximum Pressure | 500 psi (35 kg/cm2) |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE (FEP) Tubing
Offers excellent hydrophobicity, chemical inertness, and has the ability to withstand high pressures
MilliporeSigma™ Supelco™ PEEK Tubing
Useful for when contact between the sample and metal components must be avoided in an HPLC system, such as when working with metal complexing agents or certain biochemical compounds
| Type | Tubing |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 3 m |
| Max. Operating Temperature (Metric) | 100°C |
| Material | PEEK |
| Overall Length (English) | 10 ft. |
| For Use With (Application) | HPLC Systems |