Microplate Sealing Mats
- (2)
- (9)
- (3)
- (73)
- (3)
- (7)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (41)
- (1)
- (14)
- (9)
- (1)
- (3)
- (74)
- (8)
- (15)
- (29)
- (36)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (44)
- (30)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Storage Mat III
Fits Corning™ 96 round well plates and blocks. Corning™ Storage Mat III can be applied manually or with a storage mat applicator.
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mats for 384 Well Deep Well Plates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| No. of Wells | 384 |
|---|---|
| Product Type | Sealing Mat |
| No. per Case | 50/Cs. |
| Material | Silicone |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 8 mm Diameter, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 8 mm Diameter, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 96-well Square Well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Color | Clear |
| Plug Diameter | 8 mm |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Square |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Sealing Mat |
| Color | Natural |
| Material | Silicone |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square |
Thermo Scientific™ WebSeal™ 96-Well Round Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Domed Base
Eliminate cross contamination, and get an inert and safe seal of your plates, every time. Mat materials resist coring and tearing, while also offering superior resealability.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Description | Domed base |
| Product Type | Well Plate Sealing Mat |
| Color | Blue |
| Plug Diameter | 7 mm |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| Material | Silicone, PTFE |
| No. per Pack | 5 Mats |
| Temperature Range (Metric) | -80°C |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Webseal |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 5.6 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 5.6 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 384-well Square Well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Color | Blue |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Solvent Resistant |
| Material | Silicone, PTFE |
| No. per Pack | 5 Mats |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Square |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| No. of Wells | 96 |
|---|---|
| Plug Diameter | 7 mm |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Round |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96-well Sealing Mats for Sample Processing & Storage DeepWell™ and MicroWell Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Round or square CapMats, Sealing Mats, MatCaps for sealing 96-well storage plates, available in autoclavable and piercable formats.
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
|---|---|
| Description | CapMat for 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Color | Natural |
| No. per Case | 50 |
| Material | TPE |
| For Use With (Application) | Designed for sealing 96-well storage plate and suitable for long term storage |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Cleanroom |
| Format | 96-well |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | 96-well capmat, sealing mat |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
| Adhesive | None |
| Product Line | Abgene |
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Impermamat Sealing Mat |
| Color | Natural |
| Temperature Range (English) | -176°F to 250°F |
| Material | Silicone |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square |
Corning™ Sealing Mat for 96-Well Polypropylene Microplates
Firm seal prevents evaporation and gas exchange
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 48 Well Deep Well Plates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 96 Well PCR Microplates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mat ensures reliable sealing from ambient temperatures down to -80 °C.
Axygen™ Slicone 96 Round Well Compression Flat Mat for PCR Microplates
Suited to help reduce evaporation and ensure proper seal when used in conjunction with Axygen PCR Microplates and PlateMax™ sealing films