Filtering Microplates
- (3)
- (1)
- (64)
- (4)
- (21)
- (2)
- (9)
- (5)
- (3)
- (9)
- (91)
- (102)
- (4)
- (7)
- (18)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (7)
- (8)
- (11)
- (34)
- (9)
- (3)
- (89)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Vacuum Control Valve and Tee Assembly
Features On Off/Vacuum control valve
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates
Designed for full automation compatibility. MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates are innovative plates ideal for bead based assays. Opaque Barex™ and clear, sterile or non-sterile styrene and racks are available in a range of pore sizes.
Corning™ Costar™ HTS Transwell™ -96 Permeable Support with Polyester Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An array of 96 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 96 inserts to be handled as a single unit
| Pore Size | 8 μm |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Culture Area | 0.143 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Well Color | Clear |
| Volume (Metric) Working | 0.23 mL |
| Color | Clear |
| Membrane | Polyethylene Terephthalate |
| Material | Polyester |
| Diameter (Metric) Membrane | 0.42 cm |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates
Provide tools to perform high-throughput studies of ADME processes—the investigation of the adsorption, distribution, metabolism, and excretion of potential drugs
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ 96-Well Assay Plates for Cell-Based Assays
Offer formats that allow a wide range of functional cell-based and whole-organism assays to be performed
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Tissue Culture |
| Membrane | Polycarbonate |
| Material | Styrene |
| For Use With (Application) | Migration, invasion and chemotaxis |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Receptor/ligand binding assays, sample prep,TCA precipitation
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Solvinert Filter Plates
Optimized for drug discovery applications. MultiScreen™ Solvinert Filter Plates are solvent compatible and feature a unique one-piece design. 96-well plates are available in deep well (2mL) format (with or without pre-filter) and standard (500μL) format, with hydrophobic or hydrophilic membranes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Length (Metric) | 1.28 cm |
| Color | Clear |
| Material | Polyolefin Copolymer |
| For Use With (Application) | Solid phase synthesis and cleanup, in plate protein precipitation, sample recovery following in-plate compound cleavage, peptide synthesis |
| Width (Metric) | 8.55 cm |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ High-Volume Manifold Collar
For use with MultiScreen high-volume filter plates
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
Non-sterile, clear 96-well filter plate with 0.45μm pore size Hydrophobic PVDF membrane for protein interaction assays, Avidin-biotin Linkages, DNA-binding proteins.
Corning™ HTS Transwell™ -96 Well Permeable Support System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Boasts membrane area for cell growth or migration of 0.143cm2. Corning™ HTS Transwell™ 96-Well Permeable Support System is a microplate support system for an array of 96 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 96 inserts to be handled as a single unit.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Culture Area | 0.143 cm2 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Volume (Metric) Working | 0.23 mL |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Membrane | 4.26 mm |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates
For filtration-based solubility determination. MultiScreenHTS 96-Well Filter Plates are specifically developed for use with automation.
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Solubility Filter Plate
96-well filter plate designed and optimized for aqueous solubility assays
| Pore Size | 0.4 μm |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Color | Clear |
| Membrane | Polycarbonate |
| Material | Styrene |
| For Use With (Application) | Aqueous solubility assays |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreen™ High Volume Filter Plates
Multiwell solutions for discovery research and sample prep
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Height (Metric) | 4.7 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 0.5 x 3.37 x 1.85 in. (1.27 x 8.56 x 4.7 cm) |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Length (Metric) | 1.27 cm |
| Color | Opaque |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 2 mL |
| Width (Metric) | 8.56 cm |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates
Designed for full automation compatibility. MultiScreenHTS Durapore™ 96-Well Filter Plates are innovative plates ideal for bead based assays. Opaque Barex™ and clear, sterile or non-sterile styrene and racks are available in a range of pore sizes.
MilliporeSigma™ MultiScreen™ Vacuum Manifold Basic Kit
Filters to drain, standard multiwell plate, deep-well plate, or undersized plate