Petri Dishes
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
- (22)
- (1)
- (4)
- (6)
- (80)
- (5)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (24)
- (81)
- (13)
- (55)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 25 mm |
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Packaging | Sleeve |
| Quantity | 20/Sleeve |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Sterility | Sterile |
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Packaging | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Stackable |
| Edges | Raised Ridge |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Packaging | Easy-to-open bags |
| Quantity | 20/Sleeve, 500 Case |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Petri Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shatterproof and reusable
Thermo Scientific™ Nunc™ Deep Form Bacteriology Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Culture fungi, bacteria and other microorganisms with these petri dishes
| Sterility | Sterile |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Borosilicate Petri Dish Set
Shallow glass dishes used for culturing bacteria and other general laboratory uses. Designed to meet Federal Specification NNN-D-1478.
| Type | Petri Dish Set |
|---|---|
| Shape | Round |
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Non-sterile |