Petri Dishes
Petri dishes are circular plastic or glass plates with lids used to culture microorganisms like bacteria, fungi, and cells. They provide a sterile, enclosed environment for cells to grow in the laboratory. Disposable polystyrene and reusable glass varieties exist. Cell culture, vented, compartmentalized, automation-optimized, stackable, and petri dishes with absorbent pads or slippable rims provide options for different applications. They are used in microbiology, cell biology, immunology, and other life science research.
Diameter (Metric)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
Material
- (22)
- (1)
- (4)
- (6)
- (80)
- (5)
Height (Metric)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
Sterility
- (3)
- (24)
- (81)
Color
- (13)
- (55)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
50
results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 25 mm |
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Packaging | Sleeve |
| Quantity | 20/Sleeve |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Sterility | Sterile |
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Packaging | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Stackable |
| Edges | Raised Ridge |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Packaging | Easy-to-open bags |
| Quantity | 20/Sleeve, 500 Case |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PYREX™ Reusable Petri Dishes: Covers Only
For use with Corning PYREZ Brand Reusable Petri Dishes
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Shape | Round |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Edges | Beaded |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Petri Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shatterproof and reusable
Thermo Scientific™ Nunc™ Deep Form Bacteriology Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Culture fungi, bacteria and other microorganisms with these petri dishes
| Sterility | Sterile |
|---|