Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (22)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (17)
- (2)
- (5)
- (8)
- (33)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Vaccine Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine grip for optimal precision
Fisherbrand™ Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Cryogenic grip for optimal precision
Fisherbrand™ Vaccine/Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine/Cryogenic grip for optimal precision
Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer Accessories
Washable air filter for Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer
| For Use With (Equipment) | Isotemp Ultralow Undercounter Freezer |
|---|
Casters for Fisherbrand™ Refrigerators and Freezers
These casters provide your refrigerated equipment with easy mobility and make cleaning underneath them a breeze.
Thermo Scientific™ Laboratory Refrigerator and Freezer Casters
Achieve higher elevation on high-performance refrigerators and freezers with these laboratory refrigerator and freezer casters. Casters offer a 2 or 3 in. height increase.
| Temperature Range | -30°C |
|---|
Thermo Scientific™ LN2 Transfer Hose
Provide the convenience, reassurance, and reliability required in the event of a power or mechanical failure with this LN2 transfer hose.
| Type | LN2 Transfer Hose |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | LN2 Supply Tank |
| Defrost | Automatic |
| Temperature Range | -150°C to +1°C |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Cryogenic Storage Boxes for Locator™ and Locator Plus Systems
Obtain a comprehensive solution when plastic is preferred to fiberboard.
| Type | Cryogenic Storage Box |
|---|
Thermo Scientific™ CryoMed™ Bag Freezing Presses
Perform controlled-rate freezing applications with a controlled-rate freezer and these CryoMed bag freezing presses.
| For Use With (Equipment) | CryoMed 7452, 7453, 7473, 7454, 7455, 7474, 7458 |
|---|
Thermo Scientific™ CryoPlus™ Vapor Phase Platform Risers and Frames
Incorporate Thermo Scientific™ CryoPlus™ Vapor Phase Platform Risers and Frames with CryoPlus™ LN2 cryopreservation storage systems for a complete storage solution.
| Type | Riser |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Holds | Racks |
Thermo Scientific™ T-valve Assembly for LN2 Supply Tank
Connect two hoses to a LN2 tank with this T-valve assembly, which includes a manual valve and T-fitting.
Thermo Scientific™ Sensaphone™ Telephone Dialing Systems
Remotely monitor equipment from any standard touch-tone phone with this telephone dialing system will report the status of every monitored condition.
| For Use With (Equipment) | Model 1535 Monitor/Alarm System |
|---|---|
| Monitoring Options | Alarm |
Shelf Kits for Thermo Scientific™ Ultra-Low Temperature Freezers
Maximize storage space with shelf kits designed for Thermo Scientific™ Ultra-Low Temperature Freezers.
| Type | Shelf Kit |
|---|---|
| Description | Includes one shelf and clips |
| Shelves | 1 |
Fisherbrand™ Ink Chart Recorders for Isotemp Ultra-Low Temperature Chest Freezers
Record seven days of temperature performance at temperatures to -150°C using Fisherbrand™ Isotemp Chart Recorders for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Type | Chart Recorder |
|---|---|
| Description | Factory Installed |
| Temperature Range | -150°C |
| Static Holding Time | 7 Days |