Combination Refrigerator Freezers
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (18)
- (2)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Isotemp™ Value Lab Refrigerator/Freezer
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply, and economically.
Thermo Scientific™ TSV Value Lab Refrigerator/Freezer
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the Thermo Scientific™ TSV Value™ Refrigerator/Freezer.
| Réfrigérant | R600a hydrocarbon refrigerant |
|---|---|
| Plage de températures (congélateur) | -12°C to -20°C |
| Compresseur | Hermetic |
| Exigences électriques | 115V 60Hz |
| Type de bouchon | NEMA 5-15 P |
| Roulettes | 2 adjustable feet in front |
| Plage de températures (réfrigérateur) | 1°C to 12°C |
| Finition extérieure | Enameled Steel |
| Type Contrôle | Mechanical Dial |
| Fréquence | 60 Hz |
| Couleur | White |
| Style de porte | Hinged, Open Left to Right |
| Catégorie | General Purpose Combo |
| Intérieure | ABS Plastic |
| Isolation | Cyclopentane |
| Tension | 115 V |
| Sécurité d’accès | None |
| Dégivrage | Automatic (Refrigerator), Manual (Freezer) |
Corepoint Scientific™ White Diamond Series Refrigerator/Freezer Combination
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cold storage technology includes both a refrigerator and freezer unit in stacked configuration saves space in laboratories or pharmacies.
| Réfrigérant | R600a |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL/C-UL listed |
| Matériau de la hotte | Aluminum |
| Plage de températures (congélateur) | -15°C to -25°C |
| Phase | 1 |
| À utiliser avec (équipement) | Lab Samples |
| Compresseur | 2 |
| Exigences électriques | 115V, 60 Hz |
| Type de bouchon | NEMA 5-15 P |
| Liquidation min | 4 in. |
| Puissance | 230 w |
| Ports | Two probe access ports (3/8 in.) |
| Type de condenseur | Forced-draft air circulation |
| Modèle | White Diamond Series Refrigerator/Freezer Combination |
| Finition extérieure | White Powder-coated |
| À utiliser avec (application) | Laboratory and Research |
| Catégorie | Microprocessor Temperature Controller |
| Affichage | Digital Temperature Display |
| Consommation d’énergie | 5.5 kWh/day |
| Intérieure | Aluminum |
| Isolation | HFC-Free Foam Insulation |
| Tension | 115 V |
| Comprend | Stacking kit |
Corepoint Scientific™ General Purpose Refrigerator/Freezer Combo with Auto Defrost
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
This general purpose refrigerator and freezer combo unit provides versatile cold storage for scientific and industrial settings.
ABS Standard Flammable Storage Refrigerator/Freezer Combo
Standard flammable storage refrigerator/freezer combos are designed to store and protect volatile substances in laboratory settings.
K2 Scientific Stacked Undercounter ULT Freezer with Refrigerator
This stacked undercounter freezer with refrigerator features an intelligent microprocessor controller with a digital display. This freezer offers adjustabtemperature control and forced air circulation aids temperature stability and regulation.
| Certifications/Conformité | EPA SNAP,cULus,ISO 9001,ENERGYSTAR |
|---|---|
| Phase | 1 phase |
| Compresseur | Bottom-mounted |
| Stabilité thermique | 4°C to 6°C |
| Capacité | Biological Samples |
| Options de surveillance | Data Logger |
| Nb de portes | 2 |
| Liquidation min | 10 in., 3 in. |
| Roulettes | Leveling Legs |
| Garantie | 2 years parts and labor or replace |
| Ampérage | 6, 1.2 |
| Type de condenseur | Foamed In |
| Modèle | Undercounter |
| Plage de températures (réfrigérateur) | 2°C to 10°C |
| Durée de vie type | 10 years |
| Capacité (métrique) du congélateur | 99 L |
| Style de porte | Hinged, Open Left to Right |
| Capacité (impériale) du réfrigérateur | 4.0 cu. ft. |
| Catégorie | Undercounter ULT Freezer with Refrigerator |
| Affichage | Intelligent microprocessor digital display, password protected |
| Capacité (métrique) du réfrigérateur | 127 L |
| Consommation d’énergie | 690 W, 138 W |
| Tension | 120 V |
| Réfrigérant | Mix (Isobutane), R600A |
| Matériau de la hotte | Epoxy-coated Steel |
| Capacité (impériale) du congélateur | 3.5 cu. ft. |
| Tablettes | 3 Adjustable (Refrigerator); 1 (Freezer) |
| Type de bouchon | NEMA 5-15 |
| Couvercle | Doors |
| Puissance | 690 W, 138 W |
| Couleur | White |
| Intérieure | Powder-coated Galvanized Steel |
| Isolation | Polyurethane Foam with Vacuum Insulated Panels |
| Disjoncteur | 20 amp breaker, 15 amp breaker |
| Dégivrage | Cycle (Refrigerator), Manual (Freezer) |
CurranTaylor™ Upright Refrigerator
CurranTaylor™ Upright Refrigerator is commercial refrigerator, heavy duty and reliably maintains 33° to 38°F cabinet temperature.
K2 Scientific Stacked Undercounter ULT Freezer with Freezer
This stacked undercounter freezer with Freezer features an intelligent microprocessor controller with a digital display. This freezer offers adjustable temperature control and forced air circulation aids temperature stability and regulation.
K2 Scientific Pharmaceutical/Vaccine Benchtop Solid Door Freezer
This environmentally friendly 2.5 cu. ft. medical benchtop freezer will keep your substances cold and sterile. It’s ideal for rigorous life science applications, research, and more.
K2 Scientific Combination Refrigerator and Freezer
K2’s freestanding or built-in undercounter refrigerators and freezers are designed for the most rigorous life science, research, healthcare, clinical, and commercial applications.
| Matériau de la hotte | Steel |
|---|---|
| Plage de températures (congélateur) | -10°C to -25°C |
| Compresseur | Bottom-mounted |
| Stabilité thermique | ±2°C |
| Options de surveillance | Data Logger |
| Tablettes | 6 |
| Type de bouchon | NEMA 5-15 |
| Liquidation min | 3 in. |
| Roulettes | Leveling Feet |
| Type de condenseur | Ventilated |
| Plage de températures (réfrigérateur) | 2°C to 8°C |
| Durée de vie type | 10 Years |
| Finition extérieure | White Powder-coated |
| À utiliser avec (application) | Storage of Biological Samples |
| Couleur | White |
| Catégorie | Combination Refrigerator/Freezer |
| Affichage | LED |
| Intérieure | Painted Steel |
| Isolation | CFC-free |
| Disjoncteur | 15 |
| Sécurité d’accès | Key Lock |