Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (6)
- (1)
- (6)
- (18)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (34)
- (1)
- (6)
- (164)
- (1)
- (5)
- (9)
- (239)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (31)
- (2)
- (4)
- (1)
- (195)
- (44)
- (5)
- (3)
- (46)
- (1)
- (31)
- (4)
- (3)
- (1)
- (43)
- (2)
- (1)
- (1)
- (160)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (22)
- (18)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (10)
- (76)
- (1)
- (4)
- (25)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (72)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (146)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (20)
- (2)
- (137)
- (9)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ GL 45 Clear Pour Ring
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear Polypropylene Pour Rings for use with GL 45 media bottles and flasks.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 140°C |
| No. per Case | 10 Cs. |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Black Phenolic Caps
Black phenolic screw cap with poly-seal liner is manufactured from low density polyethylene. For use with various Fisherbrand molded glass bottles
| Closure Liner | Polyethylene Cone |
|---|---|
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps
White polypropylene screw caps provides clear surface for writing on cap
| Product Type | Lined Cap |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps include a clear writing surface for easy identification.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Black Smooth Sided Mineral Filled Phenolic Cap with Rubber Liner
This black phenolic screw cap has smooth sides and a rubber liner to ensure a tight seal.
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps with Foamed Polyvinyl Liners
Foamed polyethylene liner provides chemical resistance for acids, alkalis, solvents, alcohols, oils, household cosmetics and aqueous products
| For Use With (Equipment) | Glass bottle or vial |
|---|---|
| Color | White |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Green Starline Polypropylene Caps for Redi-Pak™ Narrow-Mouth Containers
Caps that are the perfect fit for WHEATON Leak Resistant Narrow Mouth Bottles
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ leak resistant narrow mouth bottle |
|---|---|
| Product Type | Polypropylene Cap |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 28-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 28-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 28-415 |
| Height (Metric) With Closure | 15 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 500mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 30 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Pack | 500 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |
DWK Life Sciences DURAN™ Pouring Ring for Premium Screw Cap
PFA pouring ring for use with DURAN Premium Screw Cap. Permits drip-free pouring.
Corning™ GL45 Three-Hole Delivery Cap, Red High Temperature (180°C) PBT with PTFE liner
For use with 1/8 in. O.D. PTFE tubing
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ HPLC Economy 3-Hole Ultra-Ware Cap Systems
With plastic coating that blocks virtually all UV light up to 385 nm, preventing photodegradation of light sensitive mobile phases
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| No. per Case | 1 Cs. |
| Material | PTFE |
DWK Life Sciences Wheaton™ Replacement Caps for Boston Round Bottles, Black Phenolic with Rubber Liners
Ideal for cell culture work.
| For Use With (Equipment) | Media bottle |
|---|---|
| Color | Black |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware™ Four-Valve Cap System
THF-resistant filtration/delivery