Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (6)
- (1)
- (6)
- (18)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (34)
- (1)
- (6)
- (164)
- (1)
- (5)
- (9)
- (240)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (31)
- (2)
- (4)
- (1)
- (195)
- (44)
- (5)
- (3)
- (46)
- (1)
- (31)
- (4)
- (3)
- (1)
- (43)
- (2)
- (1)
- (1)
- (160)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (22)
- (18)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (10)
- (76)
- (1)
- (4)
- (25)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (72)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (146)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (20)
- (2)
- (137)
- (9)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ GL 45 Clear Pour Ring
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clear Polypropylene Pour Rings for use with GL 45 media bottles and flasks.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 140°C |
| No. per Case | 10 Cs. |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Black Smooth Sided Mineral Filled Phenolic Cap with Rubber Liner
This black phenolic screw cap has smooth sides and a rubber liner to ensure a tight seal.
Fisherbrand™ Black Phenolic Caps
Black phenolic screw cap with poly-seal liner is manufactured from low density polyethylene. For use with various Fisherbrand molded glass bottles
| Closure Liner | Polyethylene Cone |
|---|---|
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps
White polypropylene screw caps provides clear surface for writing on cap
| Product Type | Lined Cap |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ White Polypropylene Caps include a clear writing surface for easy identification.
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 28-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 28-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 28-415 |
| Height (Metric) With Closure | 15 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 500mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 30 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Pack | 500 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware™ Three-Hole Cap Systems
Borosilicate glass and PTFE construction give excellent chemical resistance to HPLC mobile phases
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Vacuum Filter Holders: Replacement GL45 Cap
Replacement PBT GL-45 Cap for use with ULTRA-WARE™ Filtration Adapter.
| Material | Fluoropolymer |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps with Foamed Polyvinyl Liners
Foamed polyethylene liner provides chemical resistance for acids, alkalis, solvents, alcohols, oils, household cosmetics and aqueous products
| For Use With (Equipment) | Glass bottle or vial |
|---|---|
| Color | White |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with 14B White Rubber Liners
Resilient and resistant to moisture vapor; provides a chemical barrier
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | PTFE/14B Rubber |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
DWK Life Sciences DURAN™ Pouring Ring for Premium Screw Cap
PFA pouring ring for use with DURAN Premium Screw Cap. Permits drip-free pouring.
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with Tinfoil Liners
Has good resistance to alcohols, hydrocarbons, ketones, oils; not recommended for acids and alkalis.
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | Tin |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
DWK Life Sciences Wheaton™ Replacement Caps for Boston Round Bottles, Black Phenolic with Rubber Liners
Ideal for cell culture work.