Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Product Standard Stopcock, Standard Taper Joints
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With No. 2 Product Standard stopcocks and inner and outer 19/22 Standard Taper joints.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 125mL Squibb Pear-Shaped Separatory Funnel Only
Replacement 125mL Funnel with standard taper Ground Bottom Joint for Full Scale Organic Chemistry Kit.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Squibb Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
| Stopcock | 4mm (0.15 in.) |
|---|---|
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096 |
| For Use With (Application) | Provides complete separation and eliminating the necessity of emptying the funnel |
Corning™ PYREX™ Economy Squibb Separatory Funnel, Polyethylene Standard Taper Stopper, Replaceable Standard PTFE Stopcock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Economical separatory funnel designed to reduce replacement costs by providing replaceable components
| Stopcock | 4 |
|---|---|
| Product Type | Economy Squibb Separatory Funnel |
| Length (Metric) Stem | 52 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For standard taper stoppers and for PTFE locking stopcock assemblies |
| Diameter (Metric) Stem | 0.7 cm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and PTFE Plug
With standard joint and stopcock
| Quantity | Each |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Kimble™ Kontes™ Separatory Short Stem Funnel with Stopper and PTFE Plug
For rapid extractions of environmental samples
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ 250mL Separatory Funnel with Glass Stopcock and Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and stopcock.
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Separatory Funnels
Supplied with PTFE stopper and a stopcock
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Funnels with standard taper Stopcock and Stopper
Lower stems made of large-diameter tubing for liquid to drain out completely when stopcock is closed
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Stopper Number | 38 |
| Length (Metric) Stem | 90 mm |
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |