Cylindrical Carboys
- (1)
- (24)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (35)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (4)
- (6)
- (12)
- (4)
- (11)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (27)
- (2)
- (3)
- (15)
- (9)
- (6)
- (32)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (3)
- (32)
- (5)
- (2)
- (3)
- (4)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (41)
- (36)
- (9)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE, Round Carboy with Spigot
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Collect and dispense distilled water, acids and reagents; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Type de produit | Carboy with Spigot |
|---|---|
| Matériau | LDPE |
| Comprend | Integral shoulder handles, Molded-in spigot boss |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Graduations | Molded-in graduations in 1 gal. and 5 L increments |
| Aperçu général | Round Carboys w/Spigot |
| À utiliser avec (application) | Collect and dispense distilled water, acids and reagents |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: For use with large batches of culture media, vaccine product production, bulk media and chemical storage; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Couleur | White |
|---|---|
| Taille de bouchon | 83B |
| Type de produit | Carboy with Handle |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Handles |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Étape du flux de travail | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage,Transportation |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with Sanitary Flange
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Supply reservoirs to systems such as fermentors or chromatography columns.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | USP Class VI, non-cytotoxic |
| Taille de bouchon | 83B |
| Type de produit | Carboy with Sanitary Flange |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Molded-in handles, 1.5 in. secure, non-threaded sanitary dispensing port |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Étape du flux de travail | Upstream media/buffer prep and storage |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | Graduated to contain in 5 L/1 gal. increments |
| À utiliser avec (application) | Sampling,Storage,Transportation |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Wide-Mouth Carboy with Handle
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Store and transport solids, powders and liquids; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Couleur | White |
|---|---|
| Taille de bouchon | 100-415 mm |
| Nb par paquet | 1 Ea. |
| Type de col | Wide |
| Type de produit | Carboy with Handle |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Handles |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Étape du flux de travail | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | Graduated to contain in 5 L/1 gal. increments |
| À utiliser avec (application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage,Transportation |
Fisherbrand™ LDPE Carboy
Store and transport reagents; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Type de col | Wide |
| Type de produit | Carboy |
| Matériau | LDPE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with Bottom Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: For use with distilled water and culture media.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with Tubulation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: For use with distilled water and culture media.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE, Carboy with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Enhance long-term container performance, prevent permeation loss and yield lower extractables; Closure Material: Polypropylene; Color: White (Translucent)
| Couleur | White (Translucent) |
|---|---|
| Taille de bouchon | 83B |
| Nb par paquet | 1 Ea. |
| Type de col | Narrow |
| Type de produit | Carboy with Handle |
| Matériau | Fluorinated HDPE |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 64 mm |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Étape du flux de travail | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Storage,Transportation |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with 3 in. Sanitary Neck
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Perform aseptic fluid transfer or sampling in biopharmaceutical applications; Autoclavable; Color: White
| Couleur | White |
|---|---|
| Taille de bouchon | 3 in. |
| Type de col | 3 in. Sanitary Neck Design |
| Type de produit | Carboy with Sanitary Neck |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Handles |
| Étape du flux de travail | Upstream media/buffer prep and storage |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Nb par boîte | 1 Ea. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate, Validation Bottle
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Perform validation testing; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White (Translucent)
| Type de col | Wide |
|---|---|
| Type de produit | Validation Bottle |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Perform validation testing |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Ultra-Low Particulate Carboy, 33 L, Sterile
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed for the most critical applications, Nalgene HDPE Ultra-Low Particulate Bottles and Carboys are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE, Single-Use Sterile Carboy
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Ideal for storing sterile fluids and pharmaceutical/biotech products.; Closure Material: Polypropylene; Color: White; Sterility: Sterile
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Food-grade, USP Class VI, non-cytotoxic |
| Taille de bouchon | 83B |
| Type de produit | Carboy |
| Matériau | HDPE |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 64 mm |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Étape du flux de travail | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Storage,Transportation |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMCOTE™ Heavy Duty Carboy
Designed for storage of solutions, and ideal for media preparation. Autoclavable safety coating reduces the hazards of shattered glass and leakage of toxic or corrosive chemicals.
| Numéro de bouchon | 12 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Revêtement | Safety Coating |
| Type de col | Narrow |
| Type de produit | Carboy |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Type de bouchon | Stopper |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Forme | Slope Shoulders, Narrow Neck |
| À utiliser avec (application) | Solution Storage, Media Preparation |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate, Carboy with Sanitary Neck
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For Use With: Designed for use as receiver or dispensing vessel in biopharmaceutical applications; Autoclavable; Color: Clear
Fisherbrand™ PC Carboy
Large-volume media and culture preparation, particularly when visual inspection is required.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: Clear
| Couleur | Natural (Translucent) |
|---|---|
| Type de col | Wide |
| Type de produit | Carboy |
| Matériau | Polycarbonate |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |