Carboys
Carboys are large-volume plastic or glass containers that typically hold 20 to 60 liters (5 to 16 gallons) of liquid. Plastic carboys can be made from different materials that are impact and shatter resistant and generally lightweight. Examples include polypropylene (PP), high-density polyethylene (HDPE), polycarbonate (PC), and polyethylene terephthalate (PET).
Polypropylene carboys can be autoclaved for sterilization and PET and glass carboys are non-porous. Carboys can include spigots or stopcocks to facilitate liquid transfer, and some have built-in carrying handles for convenient transport.
They’re available in a variety of capacities, in rectangular and cylindrical shapes with horizontal or vertical orientations, and with wide or narrow openings. These openings allow for easy filling and are located on the top of each carboy.
Carboys may be used as repositories for water and other frequently used solvents or solutions, or as a receptacle for liquid waste products that require special handling. Choose from a range of capacities, shapes, and configurations to meet your storage needs.
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE, Rectangular Carboy
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Convenient for dry materials such as solids and powders; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
|---|---|
| Product Type | Rectangular Carboy |
| Closure Size | 100-415 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage,Transportation |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ HDPE, Rectangular Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Ideal for storing and dispensing lab water and reagents; Color: White
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | FDA, USP VI |
| For Use With (Application) | Ideal for storing and dispensing lab water and reagents |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ PPCO Rectangular Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Ideal for storing and dispensing lab water and reagents; Autoclavable; Closure Material: PPCO; Color: White
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Color | White |
| Material | PPCO |
| Certifications/Compliance | FDA, USP VI |
| For Use With (Application) | Ideal for storing and dispensing lab water and reagents |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | PPCO |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rectangular Polycarbonate Clearboy™ Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Ideal for use when visual inspection of contents is necessary; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: Clear
| Includes | Molded-in spigot boss w/tubing adapter |
|---|---|
| Description | Autoclavable Clear Rectangular Carboy w/Spigot |
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 86 mm |
| Closure Size | 100 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Ideal for use when visual inspection of contents is necessary |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Rectangular Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Store and dispense media, solutions and sterile water; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Includes | Molded-in spigot boss |
|---|---|
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 86 mm |
| Closure Size | 100 mm |
| Color | White (Opaque) |
| Material | Polypropylene Copolymer |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Store and dispense media, solutions and sterile water |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE, Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Ideal for storing and dispensing a variety of solvents; Closure Material: Fluorinated Polypropylene; Color: White
| Includes | Molded-in spigot boss |
|---|---|
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 86 mm |
| Closure Size | 100 mm |
| Material | Fluorinated HDPE |
| For Use With (Application) | Ideal for storing and dispensing a variety of solvents |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Fluorinated Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE, Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Store and dispense media, solutions and sterile water; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Includes | Molded-in spigot boss |
|---|---|
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 86 mm |
| Closure Size | 100 mm |
| Color | White (Opaque) |
| Material | HDPE |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Store and dispense media, solutions and sterile water |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ PP Carboy
For use with large batches of culture media, vaccine product production, bulk media and chemical storage; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ HDPE Carboy
Ideal for storing sterile fluids and pharmaceutical/biotech products.; Closure Material: Polypropylene; Color: White; Sterility: Sterile
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Heavy Duty Carboy
Heavy duty construction designed for long term durability with day to day usage. Ideal for storage and dispensing of solutions. Manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Shape | Slope Shoulders, Narrow Neck |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Product Type | Carboy |
| Stopper Number | 12 |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Storing and Dispensing Solutions |
| Closure Type | Stopper |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate, Validation Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Perform validation testing; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White (Translucent)
| Mouth Style | Wide |
|---|---|
| Product Type | Validation Bottle |
| Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Perform validation testing |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMCOTE™ Heavy Duty Carboy
Designed for storage of solutions, and ideal for media preparation. Autoclavable safety coating reduces the hazards of shattered glass and leakage of toxic or corrosive chemicals.
| Shape | Slope Shoulders, Narrow Neck |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Product Type | Carboy |
| Stopper Number | 12 |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Coating | Safety Coating |
| For Use With (Application) | Solution Storage, Media Preparation |
| Closure Type | Stopper |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene, Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Long-term storage, and dispensing solutions and media; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Includes | Integral shoulder handles, Molded-in spigot boss |
|---|---|
| Description | Autocavable Carboy w/Spigot |
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Closure Size | 83B |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Long-term storage, and dispensing solutions and media |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | Molded-in graduations in 1 gal. and 5 L increments |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE, Round Carboy with Spigot
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For Use With: Collect and dispense distilled water, acids and reagents; Closure Material: Polypropylene; Color: White
| Includes | Integral shoulder handles, Molded-in spigot boss |
|---|---|
| Description | Round Carboys w/Spigot |
| Product Type | Carboy with Spigot |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Collect and dispense distilled water, acids and reagents |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Graduations | Molded-in graduations in 1 gal. and 5 L increments |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ PC Carboy
Large-volume media and culture preparation, particularly when visual inspection is required.; Autoclavable; Closure Material: Polypropylene; Color: Clear
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Product Type | Carboy |
| Color | Natural (Translucent) |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |