Reagent Bottles
- (10)
- (1)
- (4)
- (14)
- (21)
- (1)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (27)
- (1)
- (13)
- (6)
- (30)
- (1)
- (16)
- (1)
- (6)
- (48)
- (7)
- (66)
- (11)
- (5)
- (33)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (4)
- (13)
- (3)
- (7)
- (1)
- (20)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (13)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (19)
- (3)
- (99)
- (2)
- (55)
- (14)
- (140)
- (20)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Labeled Reagent Bottles
Autoclavable Reagent bottle manufactured from USP Type I borosilicate glass and features no-drip pour lip
| Includes | No-drip pour lip, large writing patch |
|---|---|
| Product Type | Reagent Bottle |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ Premium Bottle, Clear, with DIN 168-1 Thread, GL 45, Graduated
Glass laboratory bottles with superior thermal and chemical resistance.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage and transport of media and reagents; Shipping |
Corning™ PYREX™ Reagent Bottles with Hollow standard taper Stoppers
For storing reagents, sera, vaccines, colloidal solutions and similar liquids because of their outstanding chemical durability
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Tooled neck |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438-92, Type I, Class A |
| Closure Material | Rubber |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Reagent Bottles with Flathead Color-Coded PTFE standard taper Stopper
Narrow-mouth solution bottle
| Includes | Red PTFE flathead stopper |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438-92, Type I, Class A |
| Closure Material | PTFE |
Corning™ PYREXPLUS™ Reagent Bottles with Hollow standard taper Stoppers
Feature special coating for added safety
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Coating | Pyrexplus |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ VITLAB™ Wide-Mouth Reagent Bottles with Screw Caps
VITLAB wide mouth polypropylene reagent bottles with polypropylene screw caps have good chemical resistance. Autoclavable at 121 C for 20 minutes.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Transparent |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
BRANDTECH™ VITLAB™ Reagent Bottles with Screw Caps
VITLAB™ polypropylene reagent bottles with polypropylene screw caps have good chemical resistance. Autoclavable at 121 C for 20 minutes.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Eisco Labs Square Polypropylene Reagent Bottles with Wide Mouth Polypropylene Caps
Translucent, chemical-resistant bottles that are leak-proof and autoclavable, capable of withstanding temperatures from 0 to 135 °CC.
| Color | Translucent |
|---|
Eisco Labs Pack of 12 Sterile Wide Mouth HDPE Reagent Bottles with Polypropylene Caps
Pack of 12 sterile wide-mouth HDPE reagent bottles with polypropylene caps are leakproof, chemically resistant, and easy to fill and pour, making them ideal for secure liquid storage and handling in lab or industrial environments.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Neck | 21.6 mm |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| No. per Pack | 12 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Height (Metric) | 17.14 cm |
|---|---|
| Description | Leak-proof |
| Length (Metric) | 6.98 cm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 6.98 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Reagent Bottle |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 6.75 in. |
Eisco Labs Pack of 12 Wide Mouth LDPE Reagent Bottles with Polypropylene Caps
Pack of 12 wide-mouth LDPE reagent bottles with polypropylene caps are non-sterile, leak-tested, and chemically resistant for safe, easy handling and storage of lab liquids in research and industrial settings.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 12 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Eisco Labs 125 mL Wide Mouth Polypropylene Reagent Bottles with Polypropylene Caps
Bulk pack of 500 wide-mouth 125 mL polypropylene reagent bottles with matching caps are autoclavable, chemically resistant, and leak-tested for safe, convenient liquid storage and handling in high-volume lab or industrial settings.